• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zabrinjavajuća praksa: Štićenici Doma “Rada Vranješević” namjerno ponavljaju razrede da sa 18 ne bi ostali “na ulici”

Autor Brankica Spasenić

Kancelarija Ombudsmen za ljudska prava BiH upozorili su na zabrinjavajuću praksu da štićenici Doma “Rada Vranješević” u Banjaluci namjerno ponavljaju razrede kako ne bi ostali bez institucionalne podrške.

 Izvještaj Ombudsmena za ljudska prava Izvor: YouTube/Screenshot

Takođe, kancelarija Ombudsmen za ljudska prava BiH zatražila je od nadležnih organa da se djeci bez roditeljskog staranja omogući besplatno studiranje na univerzitetima u Republici Srpskoj.

“Neophodno je preventivno raditi na svijesti mladih o sistemskoj podršci u obrazovanju, posebno misleći na djecu bez roditeljskog staranja koja u najranijem životnom dobu ostaju bez primarne zaštite – porodice. Nadležne republičke institucije i organi lokalne samouprave predstavljaju prvu pomoć djeci bez roditeljskog staranja. Praksa koja se odnosila na namjerno ponavljanje razreda kako bi se što duže zadržali u institucionalnoj podršci, govori u kakvom su položaju ove osobe, smatrajući da sa svojim punoljetstvom ostaju na ulici, bez zaposlenja ili sa minimalnim primanjima koja jedva pokrivaju troškove hrane i stanovanja”, stoji u izvještaju Ombudsmena za ljudska prava BiH za prošlu godinu.

Naveden je i konkretan primjer postupanja u jednom predmetu, kada im se obratila štićenica Doma za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević” i navela da se kvalifikovala za samofinansirajući studij Filozofskog fakulteta na kojem jedan semester košta 1.000 KM, što ona nije u mogućnosti da plati, a Dom je izračunao da može platiti svega 333 KM.

“Obratila se sa molbom Filozofskom fakultetu, koji je to usvojio i donio odluku da je oslobodi plaćanja 80 odsto školarine”, stoji u izvještaju Ombudsmena.

Objasnili su da su tokom ovog slučaja istraživali postojeću praksu i uvidjeli da, kada dođe do određenog problema, nadležne institucije uglavnom pronađu rješenje. Međutim, podvlače da je neophodno preventivno djelovati.

“Podrška sistema je itekako potrebna i nakon završetka srednje škole. Iako fakultetsko obrazovanje nije neophodno, omogućavanje besplatnog fakultetskog školovanja mladima bez roditeljskog staranja, nesumnjivo bi uticalo na svijest djece o cjelokupnoj podršci i ublažavanju negativnih posljedica teške životne situacije u kojoj su se našli”, istaknuto je.

Ombudsmeni BiH su izdali preporuku nadležnim organima da se djeci bez roditeljskog staranja omogući besplatno školovanje na univerzitetima u Republici Srpskoj, a Univerzitet u Istočnom Sarajevu je odgovorio da će predložiti oslobađanje od školarine ove kategorije djece.

Posebno je naglašeno da, bez obzira što su punoljetni, neprihvatljivo je da štićenici napuštaju Dom “Rada Vranješević”, kao jedinu takvu ustanovu u Republici Srpskoj, ili hraniteljsku porodicu, bez adrese na koju idu, bez porodice i podrške da započnu novi život.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE