• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predstavljen spomenik borcima VRS: ''Sada nema nazad, ovo je konačna lokacija" (FOTO/VIDEO)

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Tri decenije od osnivanja Vojske Republike Srpske, konačno će početi gradnja centralnog spomen-obilježja svim poginulim borcima, uvjeravaju u Gradskoj upravi Banjaluka gdje je danas predstavljeno pobjedničko rješenje od 18 radova pristiglih na konkursu.

 Mjesto gdje će biti izgrađeno centralno spomen-obilježje borcima VRS. Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Spomenik će biti izgrađen na prostoru/budućem trgu, danas parkingu u centru grada između Muzeja savremene umjetnosti RS i zgrade "Elektrokrajine" (poznato kao "Krašov" parking).

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kaže da je rješenje izabrala komisija sačinjena od stručnjaka sa arhitektonsko-građevinskih fakulteta iz Banjaluke i Srbije i da je prva nagrada izabrana jednoglasno.

''Naša ambicija je da na ljeto završimo projekat koji se kreira na osnovu idejnog rješenja, a kada se to uradi, onda ćemo raspisati javnu nabavku za izvođenje radova. Naša definitivna ambicija jeste da gradnju ovog monumentalnog spomen-obilježja započnemo ove godine", rekao je Stanivuković.

Gradonačelnik kaže da je grad obezbijedio inicijalna sredstva, a očekuje da se u projekat uključe svi u Republici Srpskoj, ali i donatori.

Predstavljeno rješenje sastoji se od kompleksa stubova poredanih oko osnove krsta, a po ukupnom obliku malo podsjeća na crkvu. Čine ga od 62 stuba koja simbolizuju 62 brigade VRS, a u sredini će biti drvo tise. Podzemni dio bi trebalo da ima muzej i spomen sobu.

Nikola Dmitrović, autor rješenja ispred firme "Routing", kaže da spomenik ima višeslojnu simboliku i da će arhitektonski zatvoriti centralno jezgro grada i uklopiti se u njega. Kaže da je velika čast pobijediti na jednom ovakvom konkursu.

"Lokacija Krašovog parkinga je neizgrađena i ovim konceptualnim rješnjem spomenika htio se zatvoriti ulični front koji čine Banski dvor, zgrada Gradske uprave, Palata predsjednika i Hram Hrista Spasitelja, te objekti poput hotela 'Bosna' koji čini najuži gradski centar. Upravo ova lokacija je ostala prazna, te će se upravo ovim spomen – obilježjem, ovom monumentalnošću biti formirano centralno gradsko jezgro".

Stanivuković, Dmitrović i Rogić
Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Glavni koncept samog spomenika oslanja se na stub kao simbol vječnosti i drvo kao simbol porodice, odnosno otadžbine.

"Stub u ovom smislu simboliše vojnika koji stoji uspravno, a svi stubovi zajedno simbolizuju uspinjanje boraca koji su živote dali za Republiku Srpsku u vječnost. Jedan od motiva je i motiv crvke, te i sveto drvo tisa, koje simbolizuje otadžbinu oko koje su okupljeni borci koji su svojim tijelima branili našu otadžbinu", kaže Dmitrović.

Predsjednik Boračke organizacije grada Banjaluke Goran Rogić kaže da je srećan što izgradnja konačno postaje realnost.

"Ovo spomenik oslikaće ono što je trebalo biti davno urađeno. Bilo mi je neprijatno kada odem u druge opštine u RS koje skoro po pravilu imaju izgrađene spomenike poginulim pripadnicima VRS, a u Banjaluci takav spomenik ne postoji", rekao je Rogić.

Od bulevara, preko ''rupe'', do Palate: Gdje se sve "selio" spomenik

Podsjećamo, gradnja centralnog spomen obilježja borcima VRS poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu aktuelna je već godinama. Prva lokacija na kojoj je planirana izgradnja je prostor u Bulevaru cara Dušana, blizu Ferhad-pašine džamije gdje se danas nalazi "Krajiška kuća".

Javnosti je u jednom trenutku predstavljeno i rješenje za spomenik na mjestu ''Rupe'', odnosno na trgu koji će se nalaziti između/ispred zgrada koje se grade u ulicama Vase Pelagića, Srpske i bana Lazarevića.

Lokacija ''Rupa''
Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Tu lokaciju spomenuo je i Stanivuković prošle godine. Nakon toga nepostojeći spomenik "preselio se" u park kod Palate Republike Srpske (park bana Tise Milosavljevića).

Gradonačelnik je na pitanje Monda odgovorio da je ova lokacija idealna jer je u vlasništvu grada i radovi tu mogu i moraće početi što prije. Kaže da poslije odluka koje su donesene, "sada nema nazad".

"Naglašavam da nema toga ko ovaj proces može da zaustavi. Ovo je trenutak koji smo dugo čekali i dugo najavljivali", uvjerava gradonačelnik.

Komentarišući dosadašnje opcije za lokaciju spomenika, Stanivuković kaže da su, birajući lokaciju, u Gradu bili vođeni onim što su im rekli borci i porodice poginulih boraca, a oni su željeli da se centralno spomen-obilježje gradi u centru grada.

"Mi smo rekli da se arhitektura tome mora prilagoditi. Jedina lokacija koja je bila dovoljno snažna a na kojoj nemamo neriješenih imovinsko-pravnih odnosa je Krašov parking", rekao je gradonačelnik Stanivuković.

Park kod Palate predsjednika
Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Ministarstvo za lokaciju kod Palate

Iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske kazali su za današnji "Glas Srpske" da su sve institucije Republike Srpske te nevladine organizacije proistekle iz Odbrambeno-otadžbinskog rata opredijeljene da se centralno spomen-obilježje poginulim borcima VRS gradi, ali na lokaciji kod Palate Republike.

"Vlada će snositi troškove finansiranja izrade idejnog projekta i tehničke dokumentacije, te finansiranja kompletne izgradnje centralnog spomen-obilježja, ali je prethodno potrebno da grad Banjaluka obezbijedi lokacijske uslove na predviđenoj lokaciji". Ističu da se grad nije javio na javni poziv za dodjelu sredstava u 2022. godini.

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE