• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uništavanje Partizanskog groblja u Mostaru je posljedica govora mržnje u medijima

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Šef kancelarije Uneska u BiH Siniša Šešum rekao je danas da je razrušeno Partizansko groblje u Mostaru direktan rezultat govora mržnje u medijima, saopšteno je iz UN u BiH.

 Partizansko groblje uništeno zbog govora mržnje Izvor: Željko Miličević, Anadolija

Javljajući se uživo u radionici za mlade u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, on je iz Mostara studentima poručio da se danas više nego ikada mora govoriti o opasnostima govora mržnje u medijima, naročito mladim ljudima.

"Uz sve napore koje grad Mostar i nadležne institucije ulažu u zaštitu kulturnog nasljeđa, govor mržnje u medijima i neodgovorno korištenje društvenih mreža uzrokuje aktivnosti koje donose negativan efekat, kao što imamo u slučaju devastiranja životnog djela velikog arhitekte Bogdana Bogdanovića i tome moramo stati u kraj", rekao je Šešum.

Možda će vas zanimati

Radionica za mlade o govoru mržnje održana je u zgradi UN u sklopu projekta "Društveni mediji za mir", koje organizuju Unesko i EU radi jačanja otpornosti civilnog društva na potencijalni štetni sadržaj koji se širi putem interneta.

Posebna pažnja posvećena je govoru mržnje koji podstiče na nasilje, istovremeno unapređujući promociju mira putem digitalnih tehnologija i to prvenstveno društvenih medija/mreža.

U diskusiji je istaknuta snažna uloga društvenih mreža i informaciono-komunikacijskih tehnologija u oblikovanju društveno-političke stvarnosti, uključujući njihovu zloupotrebu kao alata za polarizaciju društva manipulacijom i pojačavanjem dezinformacija ili povećanjem govora mržnje i netrpeljivosti.

Rukovodilac Uneskovog projekta Melisa Durak istakla je da je problem govora mržnje u modernom vremenu sve istaknutiji u društvu, te da je dominacija društvenih medija povećala plasman dezinformacija, lažnih vijesti radi izazivanja govora mržnje.

"Ovu negativnu pojavu na društvenim mrežama, kao globalnog komunikacijskog fenomena možemo spriječiti prvenstveno edukacijom o medijskoj pismenosti, kao i saradnjom između platformi društvenih mreža, civilnog društva i vlasti kako bismo suzbili štetni sadržaj na internetu i podsticanje tenzija, mržnji i nasilja u našem društvu", navela je Durak.

Radionice pod nazivom "Sprečavanje govora mržnje i medijska pismenost na onlajn medijima" se implementiraju u saradnji sa marketing agencijom "Ripablik" iz Sarajeva, a pored nevladinog sektora namijenjene su i studentima, učenicima kao i predstavnicima nevladinog sektora, udruženja i medija u BiH.

Na Partizanskom groblju u Mostaru devastirane su spomen-ploče "Mostarski grad mrtvih". Partizansko spomen-groblje jedno od najvećih na Balkanu proglašeno je nacionalnim spomenikom BiH 2006. godine.

Ovo remek-đelo velikog arhitekte Bogdana Bogdanovića i, nakon Starog mosta, drugi najznačajniji arhitektonski spomenik u Mostaru, više od dvije decenije je omiljeno mjesto za vandalizme i uništavanja.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE