• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Artiljerijska kasarna na Kastelu i dalje propada: Za obnovu ima volje, ali nema novca

Autor Dušan Volaš

Tvrđava Kastel jedan je od najstarijih sačuvanih objekata u Banjaluci, a njen veći dio obnovljen je zahvaljujući sredstvima iz evropskih fondova, dok je ostalo još da se obnovi dio bedema i zgrada nekadašnje Artiljerijske kasarne.

 Artiljerijska kasarna na Kastelu Izvor: Slaven Petković - Mondo

Iz Gradske uprave kažu da su svjesni da obnovu tvrđave ne mogu sami da završe, te su organizovali sastanak sa Gradskom razvojnom agencijom kako bi se odredili prioritetni projekti prema stranim donatorima.

"Potrebno je naći sredstva iz međunarodnih fondova, ali nadamo se da će se dio novca za ovu namjenu naći i u budžetu grada za narednu godinu", rekli su iz grada.

Možda će vas zanimati

Naglasili su da pregovaraju sa potencijalnim investitorima za Artiljerijsku kasarnu, koja predstavlja dragulj, koji je, nažalost, zapušten.

Načelnik Odjeljenja u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Milijana Okilj kaže da postoji projektna dokumentacija koja se odnosi na obnovu svih dijelova Kastela, ali je za taj obimni posao potreban veliki novac.

"Ukoliko bude zainteresovanih i obezbijede se sredstva, može se obnoviti bilo koji dio tvrđave. Nedavno smo dobili zahtjev od Gradske uprave za propisivanje mjera tehničke zaštite za obnovu Artiljerijske kasarne", rekla je Okilj, piše "Glas Srpske".

Zavod je predložio finansiranje obnove Kastela iz IPA fondova, te je urađena preliminarna tehnička procjena.

Možda će vas zanimati

"Iz tih sredstava je u prvoj fazi obnovljena Kamena zgrada, kula 5, koja je sastavni dio južnog bedema. U drugoj fazi obnovljene su kule 3 i 4 i dio bedema oko ljetne pozornice. Za te radove utrošeno je oko četiri miliona evra", istakla je Okilj.

Savjetnik u Odjeljenju za istoriju u Muzeju Republike Srpske Janko Vračar rekao je Srni da ovaj važan istorijski objekat predstavlja značajan resurs u budućem razvoju grada i može imati važnu ulogu u kulturnom životu.

"Postoji mogućnost da se u okviru Kastela formira i muzej grada Banjaluka, jer je ona jedan od rijetkih gradova ove veličine u Evropi koji nema svoj gradski muzej, a Kastel bi predstavljao idealan izbor, jer ovaj lokalitet pruža mogućnost upoznavanja sa cjelokupnom prošlošću grada na Vrbasu, od paleolita do savremenog doba", rekao je Vračar.

Planirana izgradnja hotela

U ranijem periodu Mondo portal je objavio nekoliko tekstova koji se tiču obnove i sadašnjeg stanja banjalučke tvrđave. Kao što je poznato, trenutno je najugroženija Artiljerijska kasarna koja je devastirana. Nekada je na tom mjestu planirana izgradnja hotela, ali taj plan je propao zbog nedostatka zainteresovabnih investitora.

"Artiljerijska kasarna je sigurno jedan od najinteresantnijih dijelova tvrđave i mogla bi se koristiti u različite namjene, kada bi bila rekonstruisana. Za te radove bi trebalo oko deset miliona KM i to je novac koji grad trenutno ne može da izdvoji", rekli su ranije u Gradskoj upravi.

Prema aktuelnim arheološkim i istorijskim podacima, oronuli objekat u sklopu Kastela u prošlosti je bio radionica i služio je za izradu topova, đuladi, pušaka i baruta, a izgrađen je na početku 18. vijeka.

Na tom mjestu je 1865. godine izgrađena postojeća zgrada i tada je služila kao kasarna i vojna bolnica. Poslije Drugog svjetskog rata adaptirana je za potrebe Muzeja Bosanske Krajine, ali je ponovo oštećena u zemljotresu 1969. godine.

Graditelj objekta nije poznat, ali se svojim izgledom i stilskim karakteristikama svstava u vojne objekte kakvi su građeni krajem 19 vijeka.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zole

Oboje najveće ruglo i sramota vlasti za 20 godina vladavine gradom a izgleda da i Draško ne čini ništa da bi uradio po tom pitanju

Oi

Što umjesto svirke za koju je dato 200 000 km,nije dato u popravku.Vidi se, da neko nema pojma kako se šta radi.

MONDO REPORTAŽE