• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najugroženije Sarajlije dobijaju subvencije za grijanje, nadležni u Banjaluci se dopisuju saopštenjima

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Energenti na bazi drveta i pored višemjesečne zabrane izvoza nisu pojeftinili, a brojni građani još nisu nabavili ogrev u vidu peleta ili cijepanog drveta. U Sarajevu je odlučeno da subvencionišu ugružene kategorije, a u Banjaluci za sada od toga nema ništa.

 Subvencije za grijanje u Banjaluci i Sarajevu Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Vlada Kantona Sarajevo juče je najavila da će tokom novembra i decembra subvencisati najugroženije kategorije stanovništva prilikom kupovine energenata potrebnih za grijanje.

Kantonalni premijer Edin Forto je izjavio da ova mjera usljed inflacije nije konačna i da postoji mogućnost da se poduzmu dodatne mjere. Obrazložio je i ko će dobiti subvencije, a riječ je o socijalno najugroženijim građanima.

"Za novembar i decembar ćemo subvencionirati poskupljenje troškova energenata za najugroženije - 39.000 osoba koje primaju minimalnu penziju, 2.500 korisnika socijalne pomoći, 1.500 osoba iz boračke populacije. Dobiće 50 KM u novembru i 50 KM decembru. To su ukupno 43.000 najugroženijih osoba", rekao je Forto.

Ni u Sarajevu ne ide sve glatko na relaciji kantonalne (gradske) i federalne vlade, a sastanak o ovoj temi još nije održan iako je bio najavljen.

Kresojević piše ministarstvu, tamo ćute ili "prozivaju"

U Banjaluci ili drugim mjestima u RS za sada nije izvjesno da će građani dobijati bilo kakve subvencija za nabavku preskupog ogrjeva.

Cijena grijanja u Banjaluci ove sezone ostaje ista samo za one kojima toplotu dostavlja "Eko-toplana", a to je oko 19.000 domaćinstava jer je Skupština grada u julu odbrila subvenciju od dva miliona KM ovom preduzeću.

Ogromna većina domaćinstava u najvećem gradu Republike Srpske, ako se nešto ne promijeni, ostaće prepuštena zakonima tržišta. To su svi oni koji se griju na kotlove u privatnom vlasništvu ili sopstvene, a troše drvo ili pelet.

U Banjaluci je poskupilo grijanje u zgradama kojima energiju dostavljaju privatne kompanije. Mnogi su odlučili da pređu na struju, a upravo zbog toga iz Elektrokrajine je stiglo upozorenje da infrastruktura to neće moći izdržati.

Gradski menadžer u Banjaluci Bojan Kresojević više puta je tvrdio da je za eventualne subvencije nadležno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i preduzeće "Šume RS". Pozvao je na sastanak ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, direktora preduzeća "Šume Republike Srpske" i predstavnike Privredne komore Republike Srpske kako bi se pronašlo rješenje za povoljniju cijenu peleta i drvnog ogreva.

Iz Ministarstva su prije nekoliko dana u neouobičajenoj formi i veoma lično intoniranom saopštenju demantovali da imaju navedene nadležnosti na smanjenje cijena. Kresojeviću su poručili da "mora da se vrati na fakultet jer ne poznaje zakone tržišta".

"Vlada i ministarstva ne mogu i ne smiju uticati na slobodno tržište roba i usluga, jer su to temeljne politike na privrednom prostoru Evrope. Ili je mladi gradski menadžer odjednom zaboravio šta je učio na fakultetu, uključivši se po nalogu svojih mentora u predizbornu kampanju, problematizijući problem grijanja u Banjaluci u samom finišu predizborne kampanje, i nekoliko dana pred početak sezone grijanja", saopštili su.

Ogrevno drvo na tržištu u BiH košta oko 250 KM po paleti, koja bi trebalo da sadrži dva kubna metra cijepanog drveta. Tona peleta već mjesecima nije ispod 600 KM.

(Mondo)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE