• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Drastičan pad proizvodnje mlijeka za piće u Srpskoj, ovo su razlozi

Autor Brankica Spasenić

Proizvodnja mijeka za piće u Republici Srpskoj posljednjih mjeseci bilježi pad, a ako se uporedi avgust ove godine u odnosu na isti mjesec lani, proizvodnja je pala za četvrtinu.

 Mlijeko Izvor: Shutterstock

Domaćeg mlijeka je sve manje u marketima i prodavnicama, što je već izvjesno vrijeme karakteristično i na tržištu Evropske unije i okruženja.

Međutim, uporedo raste prozivodnja fermentisanih mliječnih prozivoda, pavlake i sira, a razlog je, objašnjavaju mljekari, što su se, nakon nemogućnosti uvoza, mljekare okrenule proizvodnji onih proizvoda koji su skuplji i koji donose veći profit.

Sa druge strane, evidentan je i enorman pad proizvođača mlijeka, pa stručnjaci ne iskuljučuju mogućnost da će police sa mlijekom u Srpskoj biti sve praznije.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS tokom avgusta 2022. godine mljekare su prikupile ukupno 7.568,9 tona kravljeg mlijeka, što je za 3,4 odsto manja količina u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

U odnosu na avgust 2021. godine, mljekare u RS su tokom avgusta 2022. godine povećale proizvodnju fermentisanih mliječnih proizvoda za 17,2 odsto, pavlake za 16,6 odsto, maslaca i ostalih žuto-masnih proizvoda za 14,7 odsto i kravljeg sira za 5,5 odsto.

“Istovremeno su smanjile proizvodnju mlijeka za piće za 22,8 odsto”, navode iz Zavoda za statistiku RS.

Vladimir Usorac iz Udruženja mljekara RS, kazao je za Mondo da se velika količina ovih proizvoda ranije uvozila iz Evropske unije i zemalja okruženja.

“Uvozili smo sireve, pavlaku i druge skupe proizvode. Sada toga nema, pa se naše mljekare okreću većoj proizvodnji visokoprofitabilnih proizvoda. Svako leti za markom. Ovaj rat i nemogućnost uvoza će trajati i nestašica mlijeka će se svakim danom sve više osjećati”, kazao je Usorac.

On je naveo podatak da je 1996. godine u Republici Srpskoj bilo 17.600 proizvođača mlijeka, a da ih je sada 2.500.

“Niko više ne želi držati kravu. Nema ni stanovništva na selu, a selo bez grada može živjeti, ali grad bez sela ne može. Takođe, repromaterijali, koncentrat, đubrivo i ostalo, stalno poskupljuju i naše poslovanje je u minusu, na šta se niko ne obazire”, istakao je Usorac.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mikan

Ide u srbiju u cisternama eto sto nemamo na policama nije nestasica samo srbija vuce sebi

MONDO REPORTAŽE