Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o proglašenju Spomenika prirode "Crvene stijene", kojom se ovo područje stavlja pod zaštitu radi očuvanja reprezentativnih i atraktivnih geomorfoloških i pejzažnih obilježja zapadnog oboda planine Romanije.
Iz Vlade je saopšteno da su najmarkantniji oblik reljefa same Crvene stijene, "kao reprezentativan primjer širokih čela navlaka masiva Romanije, koja su reljefno istaknuta pretežno vertikalnim stjenovitim liticama visokim preko 100 m".
"Terenskim istraživanjima registrovano je 300 taksona vaskularnih biljaka, od kojih je 10 endemično za Balkansko poluostrvo. Od pojedinačnih stabala, ističe se breza ispod sipara, koja je neobične građe, kore i staništa, te crni bor, izuzetnog položaja na litici, habitusa i staništa", navodi se u saopštenju Vlade RS.
U postupku proglašenja ovog zaštićenog područja utvrđena je kategorija III, Spomenik prirode - to je manja, neizmijenjena ili djelimično izmijenjena prirodna prostorna cjelina, objekat ili pojava, fizički jasno izražen, prepoznatljiv i jedinstven, reprezentativnih geomofoloških, geoloških, hidrografskih, botaničkih i drugih obilježja, kao i ljudskim radom formirana botanička vrijednost od naučnog, estetskog, kulturnog ili obrazovnog značaja.
Spomenik prirode "Crvene stijene" prostire se na području opština Pale i Sokolac, u ukupnoj površini od 15,1 hektara.
Upravljanje Spomenikom prirode "Crvene stijene" povjereno je se Javnom preduzeću šumarstva "Šume Republike Srpske", Šumskom gazdinstvu "Jahorina" Pale i Šumskom gazdinstvu "Romanija" Sokolac.
"Nakon stavljanja Crvenih stijena pod zaštitu, u Republici Srpskoj postoje 34 zaštićena područja, čija ukupna površina iznosi 73.038,43 hektara, a što predstavlja 2,96 % teritorije Republike Srpske".