• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potomci pisali Vladi RS: Kopanje uglja na Bukovoj kosi kod Prijedora ugrožava stratišta ubijenih Srba

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Udruženje potomaka i poštovalaca civilnih žrtava rata 1941-1945. godine Veliko Palančište protivi se najavljenim istraživanjima i eksploataciji uglja na Bukovoj Kosi kod Prijedora.

 Kopanje uglja na Bukovoj kosi kod Prijedora ugrožava stratišta ubijenih Izvor: Envato

Udruženje potomaka i poštovalaca civilnih žrtava rata 1941-1945. godine Veliko Palančište protivi se najavljenim istraživanjima i eksploataciji uglja na Bukovoj Kosi kod Prijedora jer bi to ugrozilo prirodu i zato što bi iskop i jalovište obuhvatili Jezerine - jedno od četiri stradalna mjesta u ovom selu gdje i danas leže neekshumirani posmrtni ostaci Srba.

U otvorenom pismu koje je Udruženje uputilo Vladi Republike Srpske navodi se da bi eventualno iskopavanje uglja na ovom mjestu trajno narušilo prirodni sklad plodonosnog terena, a vazdušne struje bi ugljenu prašinu sa površinskog kopa raznosile u pravcu prijedorske doline, što bi, osim stanovnika Velikog Palančišta, Gornjeg i Donjeg Jelovca i Crne Doline, osjetili i mještani sjeveroistočnih prigradskih naselja Prijedora, a u nekoj mjeri bi se zagađenje prenijelo i u pravcu Knešpolja.

"Smatramo da su, dalekosežno gledajući, benefiti od rudarstva kratkoročnog karaktera"

"Potkozarje i dan-danas trpi posljedice stradanja kolosalnih razmjera u Drugom svjetskom ratu. Od ustaških zločinaca je stradalo 646 civila iz sela Veliko Palančište. Još 72 borca su izgubila život u borbi sa okupatorom. Više od 95 odsto stambenih i privrednih objekata je do temelja uništeno - spaljeno. Sličnu sudbinu doživjela su i okolna sela Božići, Malo Palančište, Gornji i Donji Jelovac, Crna Dolina...", dodaje se u otvorenom pismu koje je Vladi upućeno prošle sedmice, a danas je dostavljeno i medijima.

Iz Udruženja podsjećaju da nije riječ o nekultivisanom zemljištu, već o okućnicama i obradivim površinama od kojih direktno zavisi sudbina brojnih domaćinstava, da je neplanska sječa šume na južnim padinama Kozare tokom nekoliko decenija dovela do povlačenja izvora i vodotokova što već otežava život u selu, a da bi planirana eksploatacija uglja značila još gori udar koji bi lako mogao eliminisati mogućnost za život na širem području oko planiranog kopa.

"Smatramo da su, dalekosežno gledajući, benefiti od rudarstva kratkoročnog karaktera. Molimo vas da razumijete našu poziciju i da je nama ovo pitanje najvažnije jer naše porodice ovdje žive stotinama godina, te da smo dužni da im pomognemo u podizanju kvaliteta života na svojoj djedovini, a ne da ih `protjeramo` sa njihovih ognjišta. Ovo je njihova zemlja, njihova imanja, njihovo selo. Oni odavde nemaju kuda!", zaključuje se u otvorenom pismu.

Otvoreno pismo Udruženje je uputilo ministarstvima rudarstva i energetike, za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, te rada i boračko-invalidske zaštite. Predsjednik ovog udruženja je redovni profesor Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci Zoran Banović i međunarodno afirmisani ljekar specijalista Miloš Stojanović.

Odluku o pokretanju postupka dodjele koncesije za istraživanje uglja na Bukovoj Kosi Vlada Republike Srpske donijela je sredinom januara na inicijativu firme "Drvo eksport" iz Teslića, a objavljena je u Službenom glasniku Republike Srpske 26. januara.

(Srna)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE