• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li je Zakon podijelio novinarsku zajednicu? Pravnici tvrde da nema udara na slobodu govora i misli

Autor Dragana Božić

Postoji li usaglašen stav medijske zajednice Republike Srpske kada je riječ o najavljenim izmjenama Krivičnog zakonika - načelno da, ali suštinski baš i ne.

 219796.jpg Izvor: RTRS

U Udruženju novinara Republike Srpske kažu da su načelno protiv Zakona, i da im je sporan dio koji se odnosi na uvredu. Za banjalučko udruženje sporno je apsolutno sve, traže da Zakon bude povučen sa dnevnog reda sjednice Parlamenta Srpske.

Nacrt izmjena Krivičnog zakonika izazvao je mnogo polemika u javnosti ali i među medijskim radnicima. Nakon podjela na tzv. režimske i opozicione novinare, sada podjela i na one koji su za i one koji su protiv izmjena Krivičnog zakonika kojim bi se uvreda i kleveta tretirali kao krivično djelo. Udruženje novinara Republike Srpske načelno je protiv zakona. Sporan im je dio koji se odnosi na uvredu. Smatraju da postoje prioritetnije stvari kada je riječ o uređenju medijskog prostora Srpske.

"Mi nismo zadovoljni uopšte što se ušlo sa ovim zakonom i što se ide sa zakonom, a preskače se čitav niz prečih stvari koje rješavaju medijski prostor. Od zakona o medijima itd. Da se to sve mora pročistiti zato što je zadnjih 30 godina došlo do izuzetne informatičke revolucije ", naglasio je Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske u emisiji Drugi ugao na RTRS-u.

Klub novinara Banjaluka i njihov predsjednik, Siniša Vukelić, traže da se nacrt izmjena zakona u potpunosti povuče iz razmatranja.

"Mi smatramo da će ovo urušiti slobodu govora, ugroziti ustavom zagarantovana prava građana. Ne samo novinara, već i kompletne javnosti da iznose svoje mišljenje i kritičku riječ", naglasio je Vukelić.

Pravna struka pojašnjava da se izmjenama zakona ne vrši udar na slobodu govora i misli. Pozivaju se na sličnu zakonsku regulativu u Evropi.

"Ovaj zakon faktički, u svakom smislu promoviše istinu. Ovo nije zakon protiv laži, protiv klevete. Ovo je zakon za istinu. Zakon koji će tražiti od svakog da stoji iza onoga što je izgovorio" poručio je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.

Miloš Babić, profesor krivičnog prava, naglašava da sam zakon nije uperen protiv novinara.

"Ova krivična djela, po svome cilju, zbog koga se uvode u krivično zakonodavstvo, nisu upereni protiv novinara",  tvrdi Babić.

Ukoliko Nacrt izmjena Krivičnog zakonika bude usvojen na sjednici, najavljena je javna rasprava u trajanju od najmanje 60 dana.

(RTRS)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE