• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Teška materijalna situacija u NP "Sutjeska": Radnici održali štrajk upozorenja, traže zaostale plate

Autor Dušan Volaš

Štrajkački odbor zahtijeva i isplatu neisplaćene plate za februar 2020. godine, razlike plata od 10 i 20 odsto za jun i jul 2021. godine, kao i poboljšanje uslova rada, sredstva za rad i zaštitu na radu

 Nacionalni park Sutjeska štrajk radnika Izvor: Predrag Jelenić/MONDO

Zaposleni u Nacionalnom parku "Sutjeska" stupili su danas u jednočasovni štrajk upozorenja zbog, kako su naveli, neisplaćene posljednje tri plate, neisplaćene razlike u isplatama plata iz 2021. godine, zaostale plate za februar 2020. godine, te teške materijalne situacije u kojoj se nalazi ova javna ustanova.

Štrajkački odbor najavio je jednočasovne obustave rada u narednih sedam dana, nakon čega će radnici, ukoliko njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, u potpunosti obustaviti proces rada.

"Sindikalna organizacija NP `Sutjeska` obratila se 17. februara vršiocu dužnosti direktora i predsjedniku Upravnog odbora ove ustanove, te Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i predsjedniku Vlade Republike Srpske sa zahtjevom da im se hitno u punom iznosu isplate plate za decembar 2022. i januar ove godine, zatim plata za februar do kraja ovog mjeseca, kao i da se nastavi kontinuitet u isplati plata u skladu sa zakonskim okvirima", navedeno je u saopštenju Štrajkačkog odbora, kojim je najavljen štrajk.

Štrajkački odbor zahtijeva i isplatu neisplaćene plate za februar 2020. godine, razlike plata od 10 i 20 odsto za jun i jul 2021. godine, kao i poboljšanje uslova rada, sredstva za rad i zaštitu na radu.

Odbor od nadležnih traži i trajno rješavanje pitanja finansiranja i funkcionisanja NP "Sutjeska", te da se utvrdi dosadašnje poslovanje Nacionalnog parka.

"Kao moguće rješenje predlažemo povećanje mjesečne tranše Vlade Srpske u minimalnoj vrijednosti bruto plate zaposlenih u NP `Sutjeska`, a drugo rješenje je da se Nacionalni park uvrsti u sistem trezorskog poslovanja", navode iz Štrajkačkog odbora.

Predsjednik Štrajkačkog odbora Dragomir Drakul kaže da zaposleni ne krive nikoga, već samo traže svoja prava.

"Nadamo se da će nam Vlada pomoći, kao što nam je uvijek pomagala kada smo se nalazili u teškoj situaciji", izjavio je Drakul novinarima.

Direktor Nacionalnog parka Miloš Nogo kaže da su trenutna dugovanja Nacionalnog parka više od pet miliona KM.

On je naveo da je u ovoj javnoj ustanovi zaposleno 87 radnika, a zajedno sa sezoncima ih je 105.

"LJudi samo traže svoja osnovna primanja, mi podržavamo prava radnika i uvijek ćemo stajati iza njih. Traže svoja prava, svoja potraživanja, nešto od toga dovelo je prijašnje poslovanje firme, trenutno smo u teškoj situaciji. Čekamo da se oglasi Vlada, pa da vidimo kako ćemo djelovati dalje", rekao je Nogo.

U Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekolgiju Republike Srpske novinarima je rečeno da su upoznati o zahtjevima Štrajkačog odbora i sindikalne organizacije zaposlenih u NP "Sutjeska".

Podjsećaju da se ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Bojan Vipotnik 31. januara sastao sa Nogom i da je razgovarano o problemima sa kojima se ova javna ustanova suočava i o koracima za njihovo otklanjanje.

"Od uprave /v.d. direktora i Upravni odbor/ Nacionalnog parka je traženo da u što skorijem vremenu izradi i dostavi Ministarstvu analizu stanja u svim sektorima u javnoj ustanovi i prijedlog za rješavanje problema. Sugerisano je da polazna osnova za izradu navedenih dokumenata bude Izvještaj revizije učinka Zaštita i očuvanje prirodnih dobara Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i preporuke koje je Služba dala. Traženi dokument, koji bi trebalo da bude polazna osnova za sistemsko rješavanje problema jošnije dostavljen", napomenuli su iz Ministarstva.

Dalje navode da će, s ciljem sistemskog rješenja za saniranje problema u NP "Sutjeska", Ministarstvo tražiti od Glavne službe za reviziju javnog sektora da se izvrši revizija poslovanja ove javne ustanove, kao prvi korak za trajno rješavanje problema.

"Ministarstvo nastoji da pronađe rješenje da se pomogne radnicima u ostvarivanju njihovih prava i spremni smo da u okviru zakona i svojih nadležnosti pružimo potrebnu pomoć, ali prema Zakonu o NP `Sutjeska` ovim nacionalnim parkom upravlja Javna ustanova Nacionalni park `Sutjeska` Tjentište, koja ima svoje organe uprave - direktora i Upravni odbor. Organi uprave su samostalni u radu i odgovorni su za zakonito poslovanje javne ustanove", ističu iz Ministartva.

Dodaju da Vlada Republike Srpske svake godine u budžetu ima planirana grant sredstva za finansiranje nacionalnih parkova, koja se redovno isplaćuju u jednakim mjesečnim tranšama.

"Budžetom za ovu godinu je za NP `Sutjeska` predviđeno 1.260.000 KM, što je najveći iznos – za NP `Kozara` planirano je 840.000 KM, a za NP `Drina` 230.000 KM", naveli su iz Ministarstva.

SRNA

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dado

A šta rade tamo uopšte? Prvo smijeniti nesposobno rukovdstvo. Nigdje ni jednog suvenira, table, vodiča. Još je sve iz titinog vremena dok u Federaciji pored svake bare naplaćuju ulaz i prodaju suvenire

MONDO REPORTAŽE