• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Različite mjere nakon tragedije: Hrvatska podstiče đake na druženje, Srpska ograđuje škole

Autor Dragana Božić

Nakon što je Beograd zadesila nezamisliva tragedija, kada je dječak ubio osam učenika i radnika obezbjeđenja, a ranio sedam osoba, susjedne države donijele su određene mjere kako bi spriječile sličan scenario.

 Mjere u školama u Srpskoj i Hrvatskoj Izvor: MONDO, Goran Sivački

Vlada Republike Srpske donijela je prilično rigorozne mjere koje podrazumijevaju video nadzor u školskim objektima, kao i ograđivanje dvorišnih prostora kako bi se stavilo pod kontrolu ko može da pristupi nekoj obrazovnoj instituciji.

Istaknuto je da je potrebno da se detektuje svako dijete koje ima “probleme”, kako bi se na vrijeme sanirali, te da u lancu – roditelj, škola, država, sistem, treba tražiti jedinstvo.

Najavljana je i zabrana korištenja telefona u školama.

"Veoma brzo će se u škole uvesti zabrana unošenja telefona za djecu, pogotovo u vrijeme časova. Djeca će morati da odlože svoje telefone za vrijeme trajanja nastave. Tu neće pomoći ni ljutnja roditelja i mislim da oni 'pregone' s tim zahtjevima za maksimalnom slobodom. Ako to dopustimo i dalje, onda obrazovne institucije više neće biti obrazovne institucije", kazao je predsjednik Srpske Milroad Dodik prije dva dana nakon vanredne sjednice Vlade RS.

On je najavio i testiranje djece na drogu i rigorozne sankcije za one koji ih koriste.

Ono što je možda i najrigoroznija odluka je da ćepristup školi imati nastavnici i učenici koji su u tom trenutku u smjeni, odnosno nastavi.

Prema Dodikovim riječima, mnogo je situacija da stariji đaci iz škola slobodno vrijeme, odnosno vrijeme kada nemaju nastavu, provode u krugu škole i prave atmosferu koja može da izazove vršnjačko nasilje.

S druge strane, u Hrvatskoj su nadležni odlučili da problemu pristupe na skroz drugačiji način.

Ministar obrazovanja Hrvatske Radovan Fuhs, nakon nemilog događaja u Beogradu, pozvao je prosvjetare da pojačaju sportske, likovne i muzičke sadržaje i druge aktivnosti koje podstiču druženje, kao i kvalitetno i kreativno provođenje vremena u opuštenoj, prijateljskoj i uključujućoj atmosferi i koje podstiče na učestvovanje onih koji inače u takvim aktivnostima ne učestvuju.

Zamolio je sve radnike škole da ulože dodatan napor i obrate pažnju na škole kao sigurna okruženja s nultom tolerancijom na nasilje, navodeći da nijedan oblik nasilja u školi nije dozvoljen.

U opširnom dopisu školama Fuhs je istakao da o događaju u Beogradu treba otvoreno razgovarati jer je to vjerovatno najbolji način nošenja s tim. Između ostalog naveo je da se u školskom okruženju svi trebaju osjećati sigurno i prihvaćeno.

Nijedan oblik nasilja u školi nije dopušten te smo svi mi pozvani i odgovorni da se to uistinu i provede u djelo. U razgovoru sa učenicima o ovom događaju, između ostalog je potrebno jasno osuditi taj događaj, te osmisliti i izraditi razredni plan postupanja u slučaju da učenici saznaju o bilo kakvom nasilju ili zabrinjavajućim aktivnostima i dogovorima”, naveo je hrvatski ministar obrazovanja.

Dalje stoji da se učenici podstaknu da se obrate stručnom saradniku škole, razredniku s punim povjerenjem da će njihova privatnost biti zaštićena u slučaju svih sumnji i saznanja o potencijalno opasnim događajima u školi ili u školskom okruženju.

Organizujte edukacije za učenike i roditelje o nenasilju te, prema potrebi, uključite stručnjake Zavoda za javno zdravstvo (liječnike školske medicine i Službe za mentalno zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje zavisnosti) i druge stručnjake, uključujući radnike MUP-a. Edukacije su naročito potrebne u razredima u kojima primjećujete bilo koje oblike nasilničkog ponašanja (uključujući on-line nasilje i zlostavljanje, kao i isključivanje iz grupe vršnjaka), te u razredima u kojima primjećujete upotrebu energetskih pića ili sumnjate na upotrebu alkohola i drugih sredstava zavisnosti”, piše u dopisu hrvatskim školama.

Na kraju se navodi da je potrebno postaviti natpise na vidljivim mjestima i na ulazima u školu s porukama o zabrani svih oblika nasilja (na primjer: škola bez nasilja), kao i da se zabrani konzumacija energetskih pića, dok se podrazumijeva da je zabranjena svaka konzumacija alkohola, cigareta, te drugih sredstava zavisnosti.

“Organizujte da učenici mogu anonimno prijaviti sve oblike nasilja i u ovom kontekstu zabrinjavajućih aktivnosti u školi i izvan nje”, napisao je Fuhs u svom dopisu hrvatskim školama.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE