Osiguravajuća društva iz Republike Srpske isplatila su u prva četiri mjeseca ove godine 33,417 mil KM na ime naknade štete klijentima u RS i FBiH, što je za gotovo pola miliona više u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Agencije za osiguranje RS, društva sa sjedištem u Srpskoj od januara do kraja aprila isplatila su 11.507 odštetnih zahtjeva, dok je u istom periodu lani taj broj iznosio 10.642.
"Najznačajnije učešće u ukupno isplaćenim odštetnim zahtjevima imalo je osiguranje od autoodgovornosti, jer ima i najveće učešće u ukupno obračunatoj premiji", rekli su u ovoj agenciji.
Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja društava za osiguranje RS Veselin Petković rekao je da procentualni rast štete tek slijedi zbog inflacije.
"Na tržištu ima svega i svačega. Postoje domaća društva koja, između ostalog, dio štete plaćaju u gotovini, tako da je teško dati pravu procjenu", kazao je Petković.
Dodao je da broj odštetnih zahtjeva konstantno raste jer se, između ostalog, povećava i broj vozila, posebno u Banjaluci, gdje je u proteklom periodu bio veliki broj saobraćajnih nesreća.
"Na primjer, u Sloveniji je šteta 67 - 68 odsto od premije i mi polako dolazimo na taj evropski prosjek. Kod nas je šteta dugo vremena bila 30 - 32 odsto i to je bio jedan od glavnih parametara da se poveća premija za osiguranje od autoodgovornosti koja nije mijenjana gotovo 20 godina", kazao je Petković.
Prema njegovim riječima, satnica automehaničara je prošle godine porasla za 100%.
"Cijena auto-dijelova je skočila za 70%, odnosno dio koji je nekad koštao 1.000 KM sad košta 1.700 KM. I sad, kad se desi neka nesreća, to ispadne velika razlika". rekao je Petković za "Glas Srpske".
Učešće svih vrsta osiguranja u Srpskoj raste, ali najviše prostora, rekao je on, ima za povećanje osiguranja imovine.
"Građani kupe stan ili kuću od 300.000 KM i rizikuju svu životnu ušteđevinu, koju su uložili u nekretninu, jer ne mogu na godišnjem nivou izdvojiti oko 200 KM za dobru polisu sa velikim pokrićima", istakao je Petković navodeći da i vlasnici firmi izbjegavaju da osiguraju objekte, a polise prave samo za ono što prema zakonu moraju.
U Agenciji za osiguranje RS su naveli da su osiguravajuća društva sa sjedištem u Srpskoj u prošloj godini ostvarila dobit u iznosu od 30,5 mil KM.
"Svih 14 društava za osiguranje je iskazalo neto dobitak", istakli su u agenciji.
(Mondo)