Planom budžeta za 2023. godinu za zaposlene u sistemu obrazovanja, nauke i kulture, kao i za ostale budžetske korisnike, nisu planirana dodatna sredstva za povećanje plata, odgovorili su iz resornog ministarstva na današnji protest sindikatlija.
Kažu da ta činjenica "ne daje osnovu za pregovaranje o povećanju plata", saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
U Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske smatraju da je važno zadržati stabilnost javnih finansija u narednom periodu, te omogućiti izvršenje obaveza dostignutog nivoa prava, a što omogućava usvojeni plan budžeta za 2023. godinu.
"Istovremeno potrebno je da radimo na jačanju materijalnog položaja i izgradnji autoriteta zaposlenih u školama Republike Srpske i vjerujemo da ćemo zajedničkim naporima svih koji učestvuju u vaspitno obrazovnom procesu doći do željenog cilja", ističe se u saopštenju resornog ministarstva.
"Predstavljanje Programa mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanje nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj tražiće već u ovoj godini alokaciju sredstava za realizaciju dijela mjera za očuvanje bezbjednosti naših učenika i zaposlenih u školama.Sindikat obrazovanja nauke i kulture je na posljednjem sastanku upoznat o aktivnostima oko izrade Programa i bio je saglasan da je potrebno da se posebna pažnja posvetiti vaspitnoj ulozi škole", navode u ministarstvu.
Ministar i predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture, navodi se u saopštenju, razgovarali su sa predstavnicima Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske u više navrata od početka mandata ove Vlade, od decembra 2022. godine.
Izvor: Srna/Darko Šavija"Ono što je primarno isticano i traženo na svim sastancima jesu novi pregovori o ujednačavanju platnih koeficijenata u obrazovanju, nauci i kulturi sa ostalim korisnicima budžeta Republike Srpske te priprema novih zakona o platama. Vlada Republike Srpske, kao socijalno odgovorna Vlada, i u prethodnom periodu u kontinuitetu je predlagala zakone o platama čiji je efekat bio povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru uključujući i zaposlene u obrazovanju, nauci i kulturi", kažu u Vladi.
"Samo u perethodnih pet godina izdvojena su značajna sredstva za povećanje plata zaposlenih u osnovnim i srednjim školama kao i u oblasti nauke i kulture", tvrde u Ministarstvu, i dodaju da je "posljednje povećanje plata stupilo na snagu u januaru 2023. godine kada je, zaposlenima sa srednjom stručnom spremom, plata povećana za pet odsto kao odgovor na inflatorne pritiske koji su najviše osjetili oni koji imaju najmanje plate".
Protest
Sa transparentom "Ispravite nepravdu – izjednačite koeficijente" predstavnici Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS danas su prošetali do Vlade RS tražeći sastanak sa ministarkom prosvjete i kulture Željkom Stojičić.
Sindikalci su tražili sastanak na kome bi se "ispravila nepravda prema prosvjetarima i konačno izjednačili" platni koeficijenti.
Članove sindikata je udaljila policija. Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS poručio je da je ovo već drugi put u prethodnih mjesec dana da traže sastanak sa ministrom.
"Prosvjetni radnici su diskriminisani u odnosu na zaposlene u javnoj upravi budući da prosvjetari sa visokom stručnom spremom imaju i po nekoliko stotina maraka niže plate u odnosu na njihove kolege stručne saradnike zaposlene u Vladi i ministarstvima. Ovim ukazujemo na nepravdu, diskriminaciju i nepošten odnos Vlade i Ministarstva prema prosvjetnim radnicima. Uputićemo zahtjev premijeru, budući da ministarka ignoriše 15.000 zaposlenih članova Sindikata", najavio je Gnjatić.
(Mondo)