Banjalučka firma "Euro Beta" u saradnji sa komunalnim preduzećima širom Republike Srpske uspostaviće sistem odvojenog sakupljanja otpada u RS, dok preduzeća koja se bave sakupljanjem i reciklažom sada dolaze u situaciju da nemaju dovoljno materijala za obradu.
Mira Stanojević iz firme "Omorika reciklaža" iz Doboja rekla je da je ovo jedinstveno preduzeće na području Republike Srpske, ali i BiH, koje ima specifičnu djelatnost – reciklažu PET otpadne ambalaže koja kreće od otkupa sirovine, distribucije, prerade u više visokotehnoloških procesa i dobijanje novog proizvoda kojim se toj otpadnoj ambalaži daje nova upotrebna vrijednost.
Ona je navela da mjesečni kapaciteti ove firme od 500 tona, "nerijetko budu i nepopunjeni zbog nedostatka sirovine", te da su svi proizvodi sertifikovani od Evropske komisije i da je ova firma pretežno izvozno orijentisana.
Viši stručni saradnik za upravljanje otpadom iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Marko Galić je novinarima danas parku Petar Kočić u Banjaluci rekao da je od 2012. godine u Srpskoj usvojen set zakona kojima se uređuje upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom koji je jedan od najvećih zagađivača životne sredine.
Galić je istakao da je cilj organizovanja obilježavanja Svjetskog dana zaštite životne sredine - "razvijanje ekološke svijesti kod najmlađih, ali i odraslih, jer svi trebaju dati doprinos boljoj, zdravijoj i ljepšoj životnoj sredini".
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju i Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske organizovali su obilježavanje Svjetskog dana životne sredine čiji je ovogodišnji moto "Pobijediti zagađenje plastikom! Ako ne možeš da je ponovo upotrebiš, ne koristi je"!
Na manifestaciji je učenicima banjalučkih osnovnih škola kroz igru predstavljen način upravljanja ambalažnim otpadom.
(Mondo)