• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

122 I... AKCIJA! Mondo sa operativcima PU Banjaluka nakon niza uspješnih spasavanja građana (FOTO, VIDEO)

Autor Brankica Spasenić

Ekipa MONDO portala u posjeti banjalučkim policajcima koji prvi reaguju na hitne pozive.

 MONDO sa operativcima PU Banjaluka Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Operativna služba Policijske uprave Banjaluka svojevrsno je čvorište različitih policijskih aktivnosti u gradu. Tu se prepliću prijave građana o sumnjivim ili kriminalnim dešavanjima, koordiniše upućivanje patrola na mjesto događaja, prati njihovo kretanje i postupanje, nadziru snimci sa kamera na brojnim gradskim lokacijama, obavještavaju i drugi centri, Služba hitne pomoći…

Sa banjalučkim operativcima proteklih dana boravila je i razgovarala ekipa Monda. U posljednjih mjesec dana imali su više uspješnih akcija spasavanja građana, a uvjeravaju da su dostupni 24 časa svaki dan, te podvlače da njihova brza, pravovremena i uspješna reakcija zavisi od povjerenja i čvrste saradnje sa građanima.

Policijska profesionalnost i ljudske emocije

Svjetlana Dojčinović iza sebe ima decenijsko policijsko iskustvo. U PU Banjaluka radi već 15 godina, a za Mondo je ispričala kako izgleda njena smjena u operativnom dežurstvu.

U način rada na ovom mjestu imala se priliku uvjeriti i Mondo ekipa, koju je tokom razgovora sa policajcima, prekinuo zvuk telefona sa broja 122.

"Po prijavi građana odmah obavještavamo nadležnu policijsku stanicu, a u slučaju događaja od većeg javnog interesa, i druge policijske stanice kako bi što brže reagovali. Dolaskom na mjesto događaja, policajci procjenuju da li je nekome potrebna medicinska pomoć, a često rade i na psihološkoj procjeni osobe, njegovim namjerama i slično", istakla je Dojčinović.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Tokom smjene prati i video-nadzor sa više kamera postavljenih širom grada.

"Dešavalo se da, na primjer, uočimo tuču na Trgu Krajine. Odmah obavještavamo nadležnu policijsku stanicu Centar, nakon čega korodinišemo i pratimo njihovo postupanje. Takođe, po prijavi građana, u pretragu ukucavamo lokaciju i u realnom vremenu možemo imati uvid. Neki građani su u početku možda bili skeptični zbog postavljanja video-nadzora, ali nama je to uveliko olakšalo posao i uticalo na povećanje bezbjednosti”, kazala je Dojčinović.

U poslu joj je najteže kada se dese slučajevi u kojima su žrtve djeca.

"Svaki posao ima svoju težinu, pa tako i policijski. Nama je najteže kada dobijemo prijave o ljudskim žrtvama, a posebno kada su u pitanju djeca. Kao policijski službenik, trebate ostati profesionalni i objektivni, ali kao čovjek proživljavate teške trenutke. Uprkos tome, naši policajci moraju zadržati prisebnost i profesionalnost kako bi pomogli unesrećenima, ali i spriječili moguće teže posljedice", rekla je Dojčinović.

Podvukla je da policajac mora biti naoružan i strpljenjem i specifičnim znanjem, a ne samo oružjem.

"Garantujem da građani mogu imati povjerenje u naše pripadnike, koji su im na raspolaganju 24 sata, svaki dan, ako im naša pomoć zatreba. Želimo da probudimo svijest da još više sarađuju sa policijom, da nas pozovu kako bismo mogli brzo i pravovremeno reagovati", dodala je naša sagovornica.

Spriječeno samoubistvo na mostu Patre

Mladi policajci Aleksandar Čavić i Nemanja Graorac 16. juna oko 20 sati obavljavali su redovne aktivnosti u banjalučkom naselju Obilićevo, kada su im prišla dvojica maloljetnika i obavijestili ih da nepoznata osoba stoji na mostu Patre i namjerava da se baci u vodu.

“Sve smo napustili i otrčali prema mostu. Tamo smo zatekli puno građana koji su se okupili i djevojku koja stoji na ogradi. Kolega joj je prišao i uspio da je uhvati za ruku, a ja sam mu pomogao da je skinemo i smjestimo na bezbjedno”, ispričao je Čavić.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Graorac je dodao da nisu puno razmišljali, jer su bili odlučni da djevojku spasu sigurne smrti.

“Ona je već prešla na drugu stranu ograde i znao sam samo da je moram što prije spasiti. Potrudio sam se da nas ne opazi dok joj prilazimo i iskoristio prvu priliku da je uhvatim i povučem. Nisam osjećao strah, paniku niti se premišljao da li sebe mogu dovesti u opasnost. Naše kolege imale su i ranije sličnih situacija i siguran sam da bi i ubuduće svi postupili isto”, kazao je Graorac.

Postupiti po pravilima službe

Dvojica policajaca PS Lazarevo, pomoćnik komandira Miroslav Nedić i službenik Njegoš Đekanović, 2. juna ove godine oko 15 sati primili su prijavu starije osobe da se izgubila u šumi u Priječanima i da ne može da se orjentiše niti nađe put kući.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

“Odmah smo obavijestili Jedinicu za podršku kako bismo je što približnije locirali na osnovu telefona sa kojeg je zvala. Nakon dvočasovne potrage kroz šumu smo je, na sreću, pronašli. Pošto se radi o starijoj osobi, bilo je primjetno da se jako prepala jer nije mogla ni sa nastavi dalje niti je znala kako da se vrati, ali bila je svjesna i dobrog opšteg zdravstvenog stanja”, ispričao je Đekanović za Mondo.

Nedić je istakao da su postupili onako kako im nalaže njihova dužnost - da pomažu građanima u nevolji, a da se u svakoj situaciji trude postupati po pravilima službe – profesionalno i zakonito.

Snaga i volja da se spasi život

Policajci Nebojša Topalović i Aleksandar Borojević su 13. maja ove godine spriječili mlađeg muškarca od samoubistva na Gradskom mostu u Banjaluci.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Borojević je ispričao da su na ovom mjestu zatekli više osoba koje su sve posmatrale, neki su bili prilično uznemireni, a bilo je i djevojaka koje su plakale.

"Muškarac je stajao na ogradi mosta i zaprijetio da će skočiti ukoliko mu priđemo. Bili smo odlučni da ga spasimo i polako se kretali, uporedo razgovarajući s njim, nastojeći da steknemo povjerenje i da ga odgovorimo. Kada smo došli do njega, kolega ga je uhvatio za ruku, a ja oko struka i uspjeli smo ga izvući. Bio je jedan sat poslije ponoći, padala je kiša i voda je nabujala. U tom naletu adrenalina, držao sam ga toliko čvrsto u nastojanju da ne isklizne ili da nas obojicu ne povuče, da sam slomio prst”, ispričao je Borojević.

Istakao je da i policajci, kao i svi drugi, imaju emocije, da su ljudi od krvi i mesa, da mogu osjetiti strah i neizvjesnost u kritičnoj situaciji, ali da to ni u jednom momentu ne dovodi u sumnju šta treba uraditi u ovakvim ili sličnim situacijama.

“Snaga i jaka volja da se spasi ljudski život ili pruži pomoć, sve drugo nadjača”, istakao je Borojević.

Izvor: Mondo - Slaven Petković

Topaloviću ovo nije bio prvi put da je spriječio nekoga da počini samoubistvo. Sličnu situaciju je imao i prije oko dvije godine i takođe je sve uspješno okončano.

“Takođe je bila noć, a nakon prijave i dolaska na mjesto događaja, uočili smo osobu koja pluta na vodi. Kolega i ja smo odmah preskočili ogradu, došli do rijeke i kolega je istog trena, bez razmišljanja, skinuo opasač, odbacio legitimaciju, skočio u nabujalu vodu i spasio momka. Svaki put bismo postupili isto”, podvukao je Topalović.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE