• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Plata 2,5 HILJADE KM u državnoj firmi - NIKO SE NIJE PRIJAVIO! U RS nema dovoljno inženjera energetike

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Savez energetičara Republike Srpske pokrenuće širu aktivnost da bi podstakao veći broj studenata da upisuju smjer elektroenergetika na elektrotehničkim fakultetima, jer u Srpskoj nedostaje kadrova ove struke koja je žila kucavica privrednog sistema.

 Inženjer energetike Izvor: Shutterstock

Predsjednik ovog saveza Srđan Mazalica je naglasio da je sve manje studenata koji završavaju elektroenergetski smjer na elektrotehničkim fakultetima, što je strateška grana privrede Srpske.

"Prema projekcijama, sa brojem studenata koji završavaju ovaj fakultet ne možemo da obnovimo kadrovski kapacitet u sistemu `Elektroprivrede Republike Srpske`, privatnih poslodavaca, preduzeća koji imaju potrebu za ovim kadrovima", rekao je Mazalica novinarima u Banjaluci gdje je Savez energetičara organizovao okrugli sto o podsticanju studiranja na elektrotehničkim fakultetima, prenosi Srna.

Prema njegovim riječima, Srpska može da bude uskraćena i za neke razvojne šanse jer nema dovoljno stručnjaka iz te oblasti, koja značajno utiče na domaći bruto proizvod.

Mazalica, koji je i rukovodilac u operativnom području u "Elektroprenosu BiH", rekao je da je u ovom preduzeću nedavno raspisan konkurs za tri mjesta inženjera na koji se niko nije prijavio iako je startna plata od 2.400 KM do 2.500 KM.

"I banjalučka `Elektrokrajina` je tražila pet inženjera, ali ih nisu mogli pronaći, a njihova plata je oko 2.000 KM", rekao je Mazalica i dodao da u elektroenergetskom sistemu Srpske radi oko 700 inženjera ove struke.

Mazalica je naglasio da Srpska treba više da ulaže u elektrotehničke fakultete kada je riječ o uslovima u kojima se radi, ali i kadrovskom osposobljavanju i povećanju plata.

"Ima prijedloga i da se ovo zanimanje proglasi deficitarnim u Srpskoj, da se izađe sa jasnim zahtjevima za posebno izdvajanje stipendija za studente pomenutog smjera, a potrebno ih je posebno izdvojiti i kada je riječ o pristupu ustanovama studentskog standarda", rekao je Mazalica.

Izvršni direktor za snabdijevanje u preduzeću "Elektroprivreda Republike Srpske" (ERS) Zoran Luković rekao je da u elektroenergetskom sektoru nedostaje elektro inženjera, te je dodao da je na posljednjem satanku kolegijuma ERS-a dogovoreno da ovo preduzeće zaposli sve inženjere sa biroa rada.

"U ERS-u razmišljamo da stipendiramo deficitarna zanimanja i da ovi kadrovi budu prioritet prilikom zapošljavanja", rekao Luković i dodao da će studenti ETF-a tokom studirnja imati praksu u ERS-u.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Božidar Popović rekao je da je na ovoj visokoškolskoj ustanovi upisano 64 studenta na prvoj godini za oblast elektroenergetike, automatike i elektronike, računarstva i informatike.

"Na prethodnoj promociji smo imali 45 diplomiranih inženjera i mastera, i to je taman potreban broj da budu primljeni", rekao je Popović i dodao da je važno i otvaranje tehnoloških parkova gdje bi mladi inženjeri, bez pomoći politike, došli do svog prvog posla.

Iz Saveza energetičara ranije su naglasili da je na tržištu radne snage u Republici Srpskoj prisutan dugoročni problem manjka stručnjaka iz oblasti elektroenergetike, što može negativno uticati na razvojne šanse Srpske, budući da je elektroenergetika najvažnija strateška grana privrede.

"Imajući u vidu da je jedan od ključnih prioriteta obrazovanja u Republici Srpskoj usklađivanje obrazovnog sistema sa potrebama tržišta rada, potrebno je definisati niz aktivnosti, mjera i politika koje bi dugoročno obezbijedile dovoljan kadrovski kapacitet za razvoj elektroenergetskog sektora u Republici Srpskoj", navode iz Saveza energetičara.

Savez energetičara Republike Srpske kao strukovna organizacija inženjera energetike može da odigra važnu ulogu u okupljanju ključnih društvenih aktera i donosioca odluka koji sinhronizovanim djelovanjem mogu da utiču na prevazilaženje postojećih problema.

Dugoročni cilj je povećanje broja upisanih i svršenih studenata na Elektrotehničkom fakultetu - smjer elektroenergetika.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Psiho

Pa otišli vani da rade za 4000€ ne za vaših patetičnih 2500KM! Toliko treba da ima mesicinska sestra danas a vi se još ponosite kao to je odlična plata za inženjera!

MONDO REPORTAŽE