U Banjaluci su cijene smeštaja i hrane veoma niske, naglašavaju hrvatski mediji.
Novouređen stan, besplatno otkazivanje, blizina gradskih atrakcija - samo 21 evro po noći za dvije osobe. Ili hotel sa 4 zvjezdice, u centru grada, sa odličnim doručkom, za samo 50 evra po noći, takođe za dvije osobe. Hrvatima je Banjaluka sve privlačnija zbog izuzetno niskih cijena i brzine dolaska jer na lokaciju stižu za najviše dva sata kolima.
Hrvatski posjetioci čine preko 10 odsto ukupnog broja stranih posjetilaca. Prema podacima koji su dobijeni od Turističke zajednice Banjaluka, prošle godine Banjaluku je posjetilo 5.700 Hrvata i ostvarilo 8.602 noćenja, a ispred njih su po turističkom prometu Srbi i Slovenci, koji čine 31 i 19 odsto ukupnog turističkog prometa.
Treba imati u vidu da je zvanična statistika nepotpuna, odnosi se isključivo na turistički promet koji se odvija u hotelima, motelima i pansionima, dok su apartmani, sobe i kuće za odmor van zvanične statistike, pa bi konačne brojke bile veće. "Pored toga što je, prema statistici, popunjenost kapaciteta veoma mala – svega 18 odsto, što je nemoguće i ukazuje na neprijavljivanje gostiju, imamo skoro 50 odsto registrovanih kapaciteta u stanovima koji nisu u sastavu kalkulacija.Takođe, pretpostavlja se da smještaj u apartmanima uglavnom koriste pojedinci i manje grupe“, navode iz Turističke zajednice.
Kako god bilo, samo u prvih pet mjeseci ove godine Banjaluka je zabilježila rast turističkog prometa za čak 34 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a zadovoljni su što su vrijednosti prije pandemije dostigli mnogo ranije od svjetskog turističkog prometa.
Doduše, radi se o igri malih brojeva – Banjaluka trenutno ima 2.250 kreveta u hotelima i uopšte organizovanom smještaju, dok se broj ležajeva u kućama i apartmanima procjenjuje na još hiljadu, ali čini se da je destinacija sve više zanimljiva, između ostalog, i zbog izuzetno niskih cijena, pogotovo ako se uporede sa divljim iznosima koje naplaćuju ugostitelji u Hrvatskoj.
Doručak, u zavisnosti od mjesta i vrste, košta od 3 do 4,5 evra, tjestenina oko 6,50 evra, sladoledni kup oko 2,50 evra, a dobra kafa sa mlijekom košta nešto više od evra. Cijene pica se kreću od šest evra naviše, kao i burgera. Prema iskustvima Hrvata koji su na društvenim mrežama opisali svoj boravak u Banjaluci, do sada se tamo zadržavaju kratko – zvanična statistika pokazuje da je prosječan boravak oko dan i po, što je obično dovoljno da se posjeti većina od znamenitosti mjesta.
(MONDO/Jutarnji.hr)