• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Revizori o "budžetlijama" u RS: Nezakonita zapošljavanja, nedozvoljeni troškovi za telefone i putovanja…

Autor Brankica Spasenić

Glavna služba za reviziju RS dala je mišljenje s rezervom na finansijski izvještaj za korisnike budžeta Republike Srpske u prošloj godini, a utvrđena su brojna nezakonita zapošljavanja, nedozvoljeni troškovi za mobilne telefone i službena putovanja.

 Služba za reviziju budžet RS trošenje i deficit Izvor: Mondo.ba/Vedran Ševčuk

Naveden je niz drugih nepravilnosti kod pojedinih budžetskih korisnika.

Takođe, revizori su utvrdili i da je stvarni deficit veći od onog koji je iskazalo Ministarstvo finansija RS.

"U Bilansu uspjeha za period 1.1- 31.12.2022. godine iskazan negativan finansijski rezultat tekućeg perioda u iznosu od 417.599.007 КM je potrebno korigovati na više za iznos od 1.807.269 КM, tako da negativan finansijski rezultat iznosi 419.406.276 КM", stoji u revizorskom izvještaju.

Pročitajte

Podvučeno je da su, tokom provođenja finansijske revizije pojedinačnih budžetskih korisnika za 2022. godinu, utvrđene slabosti u primjeni pojedinih zakonskih i podzakonskih akata kojima se uređuje sistem finansijskih kontrola, oblasti zapošljavanja, ličnih primanja, popisa imovine i obaveza, budžetskog planiranja i izvještavanja i drugo.

Između ostalog, utvrđeno je da su kod Ekonomskog fakulteta Pale i Medicinskog fakulteta Foča zaposlenima isplaćivane naknade po osnovu povećanog obima posla, a koje nisu propisane odredbama Zakona o platama zaposlenih u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda RS i Posebnog kolektivnog ugovora.

Takođe, kod Pravnog fakulteta Univerziteta u Banjaluci evidencije prisustva na radu zaposlenih "ne vode se u propisanoj formi uredno, razumljivo i ažurno, nisu ovjerene i potpisane i ne sadrže obavezne elemente za sve izvršioce". Takođe, dodjela grantova je vršena bez prethodno utvrđenih kriterijuma i podnošenja odgovarajućih programa, a za dodijeljene grantove nisu dostavljeni izvještaji o utrošku sredstava.

"Ministarstvo privrede i preduzetništva je za pojedina službena putovanja u inostranstvo priznalo dio troškova, iako ih je organizator obezbijedio"

"Kod Ministarstva energetike i rudarstva je utvrđeno da pojedini koncesionari nisu počeli sa obavljanjem koncesione djelatnosti u ugovorenom roku (nisu urađeni projekti, pribavljene potrebne saglasnosti, aneksirani ugovori i dostavljene bankarske garancije, izgrađeni objekti i dr.). Nisu redovno plaćali koncesionu naknadu za 2022. godinu. Zakona o koncesijama je propisano da koncendent može jednostrano raskinuti ugovor u slučaju da koncesionar ne izvršava ili propušta da izvrši potrebne radnje u ili svojom krivicom ne počne sa obavljanjem koncesione djelatnosti u ugovorenom roku i u slučaju da koncesionar ne plati koncesionu naknadu tri puta uzastopno ili da je neuredno plaća, a što nije učinjeno", navodi se u revizorskom izvještaju.

Revizori su uočili da kod Tehnološkog, Mašinskog i Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci, Ekonomskog fakulteta Pale, Ministarstva privrede i preduzetništva i Poreske uprave, dio putnih naloga za službena putovanja u inostranstvo ne sadrži vrijeme prelaska granice (u oba pravca) pa je ino dnevnica obračunata od trenutka polaska na službeno putovanje do časa povratka.

"Ministarstvo privrede i preduzetništva je za pojedina službena putovanja u inostranstvo priznalo dio troškova, iako ih je organizator obezbijedio", dodaje se, između ostalog, u revizorskom izvještaju.

Nadalje, istaknuto je da kod Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite i Ministarstva porodice, omladine i sporta nije poštovana smjernica Vlade RS o priznavanju troškova mobilnih telefona iz 2013. godine.

"Zbog povećanog obima posla vršeno je zapošljavanje na određeno vrijeme na period duži od šest mjeseci u Ministarstvu porodice, omladine i sporta, Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite, Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove, Generalnom sekretarijatu Vlade i MUP-u, što nije u skladu sa Zakonom o državnim službenicima, a vršioci dužnosti postavljeni su na period duži od propisanog u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvu finansija i Poreskoj upravi", utvrdili su revizori.

Dodaje se i da je Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo za sistematizovane poslove angažovalo savjetnika ministra po osnovu ugovora o dopunskom radu, što nije u skladu sa Zakonom o radu.

"U Generalnom sekretarijatu Vlade primljeni su pripravnici bez provođenja javnog konkursa, a jednom zaposlenom odobreno je neplaćeno odsustvo u trajanju od 48 mjeseci, što nije u skladu sa zakonom", navedeno je.

Takođe, u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave i Agenciji za agrarna plaćanja zapošljavanje i popunjavanje upražnjenih radnih mjesta nije rađeno u skladu sa kadrovskim planom za tekuću godinu.

"Preporučuje se Vladi Republike Srpske da obezbijedi da se postavljenje pomoćnika ministara i direktora u organima republičke uprave vrši u skladu sa Zakonom o državnim službenicima", naveli su, između ostalog, revizori u svojim preporukama.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE