• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Održana protestna šetnja: Banjaluka jasno i glasno poručila "STOP FEMICIDU" (FOTO/VIDEO)

Autor Dragana Božić

Nekoliko desetina, većinom žena, okupilo se danas u Banjaluci kako bi iskazali nezadovoljstvo radom nadležnih institucija kada je u pitanju nasilje nad ženama.

 Protest protiv nasilja nad ženama u Banjaluci Izvor: MONDO/Dragana Božić

Građani su nosili transparente sa porukama "Banjaluka je uz Gradačac", "Institucije reagujte", "Ne nasilju", "Mi smo glas onih koje ne mogu progovoriti", "Državo, zaštiti me"...

Šetnja protiv femicida, koju je pratio zvuk pištaljki, krenula  je u 14 časova sa parkinga kod „Vodovoda“, a okupljeni građani potom su kroz centar grada prošetali do Centra za socijalni rad, suda, tužilaštva, a protest su završili ispred Narodnog pozorišta.

Gorica Ivić iz Fondacije Udružene žene poručila je da je današnja šetnja protiv nasilja nad ženama, protiv femicida, te da se solidarišu sa svim događajima koji su se desili u posljednje vrijeme, a gdje su žene ubijene.

"Kroz ovu šetnju želimo da ukažemo na ono što se dešava prije femicida, prije ubistva žene, a to su obično dugogodišnje nasilje i prijave nasilja. Želimo ukazati na potrebu, obavezu i odgovornost institucija da odreaguju na te prijave, da pruže podršku i zaštitu ženama, a prije svega da vjeruju ženama kada prijavljuju da trpe nasilje", rekla je Ivićeva.

Porazna statistika

Prema podacima Udruženih žena, u BiH je u posljednih sedam godina ubijeno 70 žena u partnerskim i vanpartnerskim odnosima, što je u prosjeku 10 ubijenih žena godišnje.

Dodaje da je u Srpskoj povećan broj prijava nasilja nakon tragičnog događaja u Gradačcu, ali smatra da to nasilje nije novo, već da su žene sada više osviještene da to nasilje i prijave. Ivićeva smatra i da je zakonski okvir u Republici Srpskoj dobar, ali da je upitna njegova primjena.

"Zakon je solidan, a propisuje obavezno, hitno reagovanje svih subjekata zaštite. Prilikom svake prijave nasilja policija je dužna da obavijesti Centar za socijalni rad, da hitno proslijedi prijavu tužilaštvu, da se procijeni rizik od ponavljanja nasilja, te da se u skladu sa tom procjenom  izriču mjere zaštite ženama kako ne bi došlo do scenarija kojima smo potreseni prethodnih dana. 

Organizacije civilnog društva u BiH zagovaraju da se femicid prepozna kao posebno krivično djelo.

"Bilo bi realno očekivati da se femicid propiše kao teško ubistvo, ali mi kao društvo moramo reagovati i drugačije se odnositi prema ovim krivičnim djelima. Zadnjih sedmicu dana bilježimo povećan broj poziva na SOS telefon, ali to nasilje nije od juče, te prijave su potaknute nedavnim nemilim događajima. Žene se javljaju iz straha da ne dožive istu sudbinu", poručila je Aleksandra Petrić iz Udruženih žena.

Za danas u 16 časova najavljeni su protesti žena u većini gradova BiH, a skupovi protiv nasilja nad ženama i femicida održaće se i u susjednoj Srbiji i Hrvatskoj.

Podsjećamo, u brojnim gradovima prethodne sedmice su takođe održani protesti građana zbog ubistava koja su se desila u Gradačcu. 

Ako trpite nasilje ovo su kontakt telefoni na koje se možete javiti za pomoć:

SOS telefon za žrtve nasilja u FBiH: 1264

SOS telefon za žrtve nasilja u RS: 1265

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE