• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjalučanka se žalila Ombudsmanu: Pretrpjeli ste ŠTETU ZBOG KOMUNALNIH radova? GRAD je DUŽAN da je nadoknadi!

Autor Brankica Spasenić

Jedinice lokalne samouprave odgovorne su za štetu nastalu prilikom izvođenja komunalnih radova. Slučaj jedne Banjalučanke na čijoj su kući popucali zidovi prilikom radova na postavljanu vodovodnih cijevi, pokazao je nemaran odnos Grada Banjaluka prema ovoj obavezi.

 Nadoknada štete Grad Banjaluka građevinski radovi Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

Zbog toga se u cijeli slučaj uključio i Ombudsman za ljudska prava BiH koji je zatražio izjašenjenje Odjeljenja za komunalne poslove u banjalučkoj Gradskoj upravi o tome da li je vršen nadzor nad radovima, ali su se nadležne službe i na to oglušile.

Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH saopštila je da su u julu ove godine primili žalbu K.J. povodom štete koju je pretrpjela prilikom postavljanja kanalizacionih i vodovodnih cijevi od strane privrednog društva koje je radilo pod nadzorom i po angažmanu organa lokalne samouprave.

"Podnositeljica žalbe se žali na štetne radnje – odlaganje dijelova teških radnih mašina u dvorište i naslanjanje dijelova mašine (kašike bagera) na zid kuće i šupe pored kuće, čime je direktno prouzrokovana šteta, odnosno pucanje zidova", naveli su iz Ombudsmana.

"Mnogi građani nisu upoznati sa svojim zakonskim pravima ili obeshrabreni neažurnošću i sporošću sudova ne zahtijevaju da im se nadoknade štete"

U cilju utvrđivanja potpunog činjeničnog stanja, institucija Ombudsmana se u septembru obratila Odjeljenju za komunalne poslove u Banjaluci sa zahtjevom za dostavljanje informacije da li je vršen nadzor nad radovima.

"Gradska uprava Banjaluka nije postupila u skladu sa odredbama zakona i nije dostavila traženo izjašnjenje. Potom je upućena preporuka Gradskoj upravi da uspostavi saradnju sa ombudsmanom, na način propisan zakonom i dostavi izjašnjenje kao i da po utvrđivanju potpunog činjeničnog stanja u pogledu navoda da je podnositeljici žalbe pričinjena šteta od strane preduzeća koje je radilo za račun i pod nadzorom organa jedinice lokalne samouprave, preduzme mjere iz svoje nadležnosti u cilju obeštećenja", podvučeno je iz institucije Ombudsmana.

Mnogi građani nisu upoznati sa svojim zakonskim pravima ili obeshrabreni neažurnošću sudova i sporošću postupaka, ne zahtijevaju da im se nadoknade štete nastale komunalnim ili drugim javnim radovima.

U Zakonu o obligacionim odnosima je precizirano da, kada je objekat oštećen u tolikoj mjeri da se ne može koristiti i da se može samo porušiti, oštećeni ima pravo na visinu naknade štete prema vrijednosti tog objekta u vrijeme provođenja vještačenja, imajući u vidu njegovu starost i stanje u kojem se nalazio, kao i vrstu materijala od kojeg je bio izgrađen.

Takođe, odgovorno lice dužno je uspostaviti stanje koje je bilo prije nego što je šteta nastala, a u slučaju kad uspostavljanje ranijeg stanja nije moguće, oštećena strana ima pravo na odgovarajući iznos novca na ime naknade štete.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE