Besplatni "plavi telefon", na koji se djeca uglavnom javljaju zbog mentalnog zdravlja, nasilja i problema u komunikaciji sa vršnjacima, ove godine je mjesečno bilježio između 1.500 i 1.700 javljanja. Kreirana onlajn platforma za pomoć djeci.
Na konferenciji o zaštiti djece na internetu "Klikni glavom" koja je održana danas u Banjaluci pomoćnik ministra za omladinu Republike Srpske Branka Malešević izjavila je da je cilj ove konferencije prevencija, ali i skretanje pažnja mladima i ostalima na negativne pojave govora mržnje na internetu, ali i na posljedice koje nosi.
Maleševićeva je na skupu istakla da je važna prevencija, na kojoj treba raditi u svim školama kako bi djeca i mladi bili zaštićeni da ne postanu žrtve nasilja, ali i ostalih izazova koji vrebaju na internetu, a o kojima nisu dovoljno upoznati.
Prema njenim riječima, kampanja "Budi drugačiji, blokiraj hejt" realizovana je prošle godine i imala je zapažene rezultate, a mladi su joj se odazvali.
Ona smatra da slične aktivnosti moraju biti stalne, te napomenula da institucije rade ono što je u njihovoj nadležnosti - policija i stručna lica.
Govoreći o kaznama i krivičnim djelima, Maleševićeva je rekla da Krivični zakon Republike Srpske ima definisana djela koja ugrožavaju bezbjednost lica i na internetu.
Direktor Udruženja "Nova generacija" Saša Risojević rekao je da je"plavi telefon" (080-05-03-05) besplatan i dostupan svakog radnog dana od 9.00 do 22.00 časa.
"Najčešći razlog pojave problema sa mentalnim zdravljem je porodično i nasilje među vršnjacima, a raste broj poziva koji se tiče nasilja na internetu i suicidalnih misli", pojasnio je Risojević.
Risojević je rekao da se na internetu najčešće prave takozvane "mrzilačke grupe" na kojima se pojedinci pokušavaju diskreditovati, a prisutno je i seksualno uznemiravanje.
On je rekao da "plavi telefon" može pružiti osnovnu psihološku pomoć i izgradnju povjerenja, što je važno svakom djetetu koje trpi određenu vrstu nasilja, a važna je i saradnja sa drugim nadležnim ustanovama.
Direktor Centra za društveni razvoj Laktaši Goran Vujaković pojasnio je da je današnja konferencija održana u okviru projekta "Zajedno na mreži", te ukazao da internet pruža nesagledive mogućnosti kad je riječ o pristupu informacija, ali da sa tim idu i značajne opasnosti.
"Zato koristimo svaku priliku da ukažemo na svaku vrstu internet nasilja sa kojima se mladi suočavaju", rekao je Vujaković.
Vujaković je najavio da će biti predstavljena i internet stranica "Klikni glavom", na kojoj će moći biti prijavljen neprimjeren sadržaj i nasilje, a svi podaci biće prosljeđivani Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske. Kako izgleda platforma možete vidjeti na OVOM LINKU.
(MONDO)