Centar za životnu sredinu podnio je Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci krivičnu prijavu u vezi sa potencijalno ilegalnim razvoženjem zemlje zagađene piralenom iz "Incela" u okolna naselja u Banjaluci.
Smatraju da postoji mogućnost da se radi o krivičnom djelu "Zagađivanje životne sredine otpadnim materijama".
"Četiri godine nakon požara u krugu Incela, koji je izazvao kontaminaciju jednom od najtoksičnijih supstanci na svijetu, te nakon niza afera i spore reakcije nadležnih, građani su ponovo zabrinuti zbog navodnog razvoženja kontaminirane zemlje te kršenja naredbi nadležnog inspektorata", navode u saopštenju.
Prije nešto više od dvije sedmice, Centru za životnu sredinu se javilo više zabrinutih građana iz naselja Bistrica, Čokorskih polja, Zelenog Vira, te Lauša. Oni su rekli da su zabrinuti zbog deponovanja zemlje u njihovim naseljima, za koju su iz nezvaničnih izvora dobili navode da se radi o zemlji iz kruga "Incela", sa lokaliteta pogođenog požarom u kojem je došlo do zagađenja piralenom.
"Zbog svih navedenih činjenica, a ponajprije zbog enormne toksičnosti piralena, te zbog veoma sporog, višegodišnjeg, procesa zbrinjavanja istog, u Centru za životnu sredinu su se odlučili da podnesu krivičnu prijavu protiv NN lica. Koliko smo upoznati, cijeli ovaj dio Incela je bio zapečaćen od strane inspekcije, a odvoz zemlje i njen tretman bi morao biti obavljen tek nakon završenog tendera za odabir izvođača. Pored toga, zasigurno bi bio predviđen drugačiji način prevoza, sa vozilom opremljenim za odvoz zemlje zagađene toksičnom materijom. U slučaju koji smo vidjeli zemlju odvozi obični kamion, a tovar nije pokriven ni najobičnijom ceradom, dok se jasno vide tragovi točkova po zonama koje su okarakterisane kao veoma kontaminirane u Dekontinom dokumentu koji propisuje mjere remedijacije", rekao je Igor Kalaba iz Centra za životnu.
Kako saznajemo radi se o lokaciji na kojoj kompanija "Celex" treba da izgradi nove pogone. Predsjednik Vlade RS, Radovan Višković, najavio je ranije da će piralen biti očišćen i iz dijela "Incela" na kojem pomenuta firma gradi novi fabrički pogon.
Međutim, prije nego što se pristupi tom poslu "Celex" planira da raspiše tender isto kao što je uradila i Poslovna zona "Incel" koja je angažovala preduzeće "Kemeko" za posao remedijacije zemljišta zagađenog piralenom.
Piralen ostaje na površini gdje su se nekada nalazili sada devastirani objekti "Incelove" energane, i gdje je 2019. godine izbio veliki požar nakon čega je oktriveno da se ovo toksično ulje, koje se više ne koristi u industriji, rasipalo po Incelu bez kontrole.
Nadležno ministarstvo i druge institucije više od 15 godina znali su za problem piralena u Incelu, kao i nekadašnja stečajna uprava preduzeća "Energetika" d.o.o koje je imovinu kasnije prodavalo privatnim firmama, ali nisu uradili ništa da ga riješe iako su imali zakonsku obavezu da to učine.
(MONDO)