• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Porazni rezultati istraživanja: Svaki peti srednjoškolac u Srpskoj žrtva vršnjačkog nasilja

Autor Dragana Božić

Istraživanje pokazalo da je najzastupljenije verbalno nasilje i socijalna isključenost, a da su učenici navodili da se to najčešće dešava u učionici.

 Deset odsto srednjoškolaca žrtve vršnjačkog nasilja Izvor: SynthEx/Shutterstock

Deset odsto srednjoškolaca u Republici Srpskoj od 5.700 ispitanih izjasnilo se da su bili žrtve vršnjačkog nasilja u prvom polugodištu, a 20 odsto je navelo da su bili žrtve tokom školovanja, izjavila je ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić.

"Čak 40 odsto je reklo da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, tako da vršnjačkog nasilja definitivno ima", rekla je novinarima Rajićeva, koja je u Banjaluci učestvovala u okruglom stolu o vršnjačkom nasilju u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Ona je istakla da je istraživanje pokazalo da je najzastupljenije verbalno nasilje i socijalna isključenost, a da su učenici navodili da se to najčešće dešava u učionici.

"To znači da je neko od predstavnika škole prisutan za vrijeme jednog takvog nasilja, stvar je samo kako će odreagovati na to", rekla je Rajićeva.

Ona je navela dva slučaja iz prakse da škole negiraju postojanje nasilja, te dodala da ima situacija da multisektorski tim kaže da u konkretnom slučaju nije bilo nasilja, a policija protiv maloljetnika podnosi krivičnu prijavu zbog teške tjelesne povrede.

"Znači ne možemo skrivati, bježati od problema i negirati da on postoji, već jednostavno moramo da preduzmemo sve što je u našoj moći i nadležnosti da smanjimo i imamo nultu stopu nasilja u školama", naglasila je Rajićeva.

Ona je napomenula da je istraživanje provedeno u svim srednjim školama u Srpskoj i izrazila je bojazan da je broj žrtava nasilja među učenicima veći.

"Bojim se da je situacija mnogo gora i da je broj od 10 odsto mnogo veći ako uzmemo u obzir osnovne škole jer je drugu godinu zaredom, kada je u pitanju institucija Ombudsmana za djecu, broj prijava koje se odnose na vršnjačko nasilje dominantan u odnosu na ostale povrede prava djeteta", navela je Rajićeva.

Na pitanje na koji način bi željeli da više saznaju o vršnjačkom nasilju, Rajićeva je rekla da su djeca pomenula radionice.

Ona je istakla da izvještaj o vršnjačkom nasilju u vaspitno-obrazovnim ustanovama biti predstavljen i u Narodnoj skupštni Republike Srpske.

Izvršni direktor Instituta za razvoj mladih i zajednice "Perpetuum mobile" iz Banjaluke Srđan Ostojić rekao je da su rezultati koje dobija ova organizacija zabrinjavajući, te naveo primjer da više od 40 odsto mladića koji su učestvovali u istraživanju smatra da ošamariti djevojku nije forma nasilja.

On smatra da treba sinergijski djelovati da bi se došlo do bilo kakvih pozitivnih promjena, te istakao da najbolje rezultate daju radionice koje provode obučeni vršnjački edukatori jer su mladi mnogo opušteniji i mnogo bliži temi kad im neko njihovih godina prezentuje tu temu i otvoreno razgovara.

Okrugli sto o temi "Vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama" organizovali su Ombudsman za djecu Republike Srpske i Institut za razvoj mladih i zajednice "Perpetuum mobile".

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mico

O kakvim radionicama vi pricate? Kod nas su radionice kafane posebno one koje se nelaze na samim ulazima u srednje skole, kao sto je slucaj u Mrkonjic Gradu. Pa gospodo da li je vaznije da neko moze dobiti dozvolu u toj zoni i to za kafanu ili da i jedan ucenik, a ne mora ni jedan, ali postoji velika vjerovatnoca da se dovede u stanje koje moze rezultovati katostrofalnim posledicama. U normalnim zemljama je u zoni skola zabranjeno prodaja nezdrave hrane a o picu i alkoholu da ne govorim. Odlazak i provodjenje odmora ili pauze ucenika u kafani gdje mu je na dohvat ruke pivo i aparat za kockanje po vama pozitivno utice na licnost ucenika. Nista vi ne radite niti sta poduzimate da se sprijece eventualne moguce posledice zbog kojih ce se trazi opravdanja i hvatati za glave.

MONDO REPORTAŽE