• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srpskoj prijavljeno 57 oboljelih od velikog kašlja

Autor Nikolina Damjanić

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske je, od pojave prvih slučajeva u prošloj godini, do danas prijavljeno 57 osoba oboljelih od velikog kašlja, rečeno je u ovom institutu.

 Broj oboljelih od velikog kašlja u RS Izvor: Pixel-Shot/Shutterstock

Od ukupnog broja prijavljenih u Republici Srpskoj najveći broj je u uzrasnoj grupi od šest do 14, te od 15 do 19 godina, a inače se može pojaviti u bilo kojoj dobi.

Veći rizik za razvoj teže kliničke slike imaju novorođenčad i dojenčad, trudnice i osobe sa već postojećim hroničnim respiratornim oboljenjima.

Početak bolesti kod velikog kašlja može biti sličan drugim respiratornim infekcijama i to je takozvani "kataralni stadijum", koji podsjeća na prehladu.

Druga faza ove bolesti, takozvani "paroksizmalni stadijum", karakteristična je za veliki kašalj i odlikuju je napadi intenzivnog kašlja, naročito noću, koji su dramatični, a udisanje je otežano.

Pri udisaju se može čuti snažan i dubok zvuk. Kod novorođenčadi i dojenčadi simptomi ne moraju biti u smislu klasičnih napada, a može doći do perioda prestanka disanja, mlohavosti tijela i plave boje kože.

Osim ovih simptoma, za veliki kašalj karakterističan je i dugotrajan kašalj koji traje dvije do šest sedmica.

Adolescenti, odrasli ili nepotpuno vakcinisana djeca često imaju blaže ili atipične simptome, tako da se kod njih može teže dijagnostikovati ovo oboljenje.

Veliki kašalj se širi respiratornim putem, sekretima sluzokože respiratornog trakta, odnosno udisanjem sitnih kapljica iz nosa ili grla zaraženih osoba, a može ga prenijeti i osoba koja ima blagi oblik bolesti ili osoba koja je asimptomatska, dok ga u porodicu često unesu starija braća, sestre ili roditelji.

Pojava oboljenja čiji nastanak se može prevenirati vakcinacijom se javlja i intenzivira kada dođe do smanjenja obuhvata vakcinacijom u populaciji i stoga je potrebno naglasiti važnost pravovremene imunizacije u skladu sa kalendarom imunizacije, kao i važnost nadoknade propuštenih doza vakcine za osobe koje nisu vakcinisane ili su nepotpuno vakcinisane, a u skladu sa uzrastom.

U Republici Srpskoj se koristi kombinovana vakcina koja sadrži i komponentu velikog kašlja i daje se u dobi od dva, tri i po i pet mjeseci.

Revakcinacija se sprovodi u dobi od 18 mjeseci i pri upisu u osnovnu školu, odnosno u uzrastu od šest godina.

(Srna/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE