Troje djece u Republici Srpskoj oboljelo je od morbila (malih boginja), sve troje su iz Bijeljine i do dvije godine starosti. Obuhvat vakcinacijom svega 75 odsto.
"Dvoje djece je ranije boravilo u jednoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi u Tuzli", izjavila je epidemiolog Nina Rodić Vukmir danas na pres konferenciji u Institutu.
Navela je da nijedno od oboljele djece nije vakcinisano protiv morbila, odnosno nisu primili prvu dozu MRP vakcine sa navršenih godinu dana kako je kalendarom imunizacije predviđeno.
"Ta djeca nisu međusobno povezana ali su povezana sa boravkom u toj ustanovi, dok za treće dijete nema povezanosti sa ovih dvoje. Moramo reći da su to prva tri slučaja u Republici Srpskoj, prošle godine smo imali dva slučaja, ali nisu bili u formi epidemije jer su bili u različitim mjesecima i regijama", rekla je Rodić Vukmir.
Istakla je da se preduzimaju sve potrebne mjere od prijavljivanja, izolacije, kontakata, kao i mjere u predškolskim ustanovama koje pohađaju dvoje od ovih troje djece.
"Za sada su to slučajevi koji nisu zahtijevali hospitalizaciju, ali očekujemo da će biti još oboljelih, kako u Bijeljini tako i u drugim gradovima. Nažalost to je ono što se moglo spriječiti",rekla je Rodić Vukmir.
Dodala je da je ovo očekivan scenario jer je obuhvat vakcinacijom protiv ove zarazne bolesti u Srpskoj daleko niži od 95 odsto već dugi niz godina.
"Obuhvat prvom dozom vakcine je 69 odsto, a drugom 75 odsto, što nije dovoljno za kolektivni imunitet. S obzirom da se virus pojavio u regionu, ali i u BiH bilo je samo pitanje dana kada će se oboljenje pojaviti i kod nas u Srpskoj. Posljednjih godina pojavu morbila u oblicima epidemije imali smo 2015, 2018. i sada 2024. godine",rekla je epidemiolog Instituta.
Naglasila je da ova bolest počinje nespecifičnim simptomima, pa se odmah i ne posumnja na morbile, do pojave osipa, te da je osoba zarazna četiri dana prije i četiri dana poslije izbijanja osipa.
"Morbile su veoma zarazne, jedna osoba može da zarazi i do 20 drugih. Bolest može biti veoma ozbiljna, dokaz za to je da su morbile bile vodeći uzrok smrtnosti kod djece prije pojave vakcina. Ovaj virus neće nestati, a oboljelih nećemo imati samo ako imamo kolektivni imunitet koji stičemo vakcinacijom", istakla je.
Navodi da se roditelji pozivaju da vakcinišu djecu i da to učine na vrijeme, kako bi zaštita bila najveća.
"Vakcine kojima se vakcinišu djeca su iste one kojima smo mi vakcinisani, ali sada još bolje, sa daleko manjim brojem nuspojava, skoro nikakvim", tvrdi Rodić Vukmir i dodaje da uz pojavu velikog kašlja situacija nije nimalo bezazlena.
Dom zdravlja Bijeljina prijavio je juče Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske epidemiju morbila na području ovog Grada.
Podsjećamo, u Tuzli i Živinicama ranije je proglašena epidemija morbila, nakon što je registrovano skoro 50 oboljelih, a prijavljeni su u slučajevi u Sarajevu.
(MONDO)