• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Branko Ćopić dobio spomen-ploču u Banjaluci na zgradi nekadašnje Učiteljske škole koju je pohađao (FOTO)

Autor Nikolina Damjanić

Spomen-ploča Branku Ćopiću otkrivena je danas na ulazu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, a na inicijativu Društva učitelja Republike Srpske povodom obilježavanja 40 godina od njegove smrti.

 5.jpg Izvor: Slaven Petković - Mondo

Srpski pisac Branko Ćopić, član Srpske akademije nauka i umetnosti, nadahnuti pripovjedač, tvorac zanimljivih i upečatljivih likova i događaja koji je pisao svježim, sočnim i slikovitim jezikom, rođen je 1. januara 1915. godine.

Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a u Narodnooslobodilačkom ratu učestvovao od 1941. godine.

Ćopić je počeo da piše još kao đak učiteljske škole i prije Drugog svjetskog rata objavio je zbirke pripovjedaka "Pod Grmečom", "Borci i bjegunci" i "Planinci".

Njegova prozna djela su prožeta lirikom, živopisnim realističkim slikanjem života na selu, poznavanjem mentaliteta i psihologije ljudi Grmeča i Podgrmečja, njegovog zavičaja, te vedrinom i vitalnošću duha.

Napisao je veći broj knjiga za djecu, među kojim su: "Bojna lira pionira", "Put u vedrinu" (poezija), "U svijetu leptirova i medvjeda", "Bosonogo djetinjstvo" (priče), "Ognjeno rađanje domovine" i "Ratnikovo proljeće" (zbirke pjesama).

Posljednjom zbirkom pripovjedaka "Bašta sljezove boje", za koju je dobio Njegoševu nagradu, Ćopić se predstavio kao pisac izuzetne misaonosti i stila, ali i kao razočarani čovjek obuzet melahnolijom i sumornim slutnjama, posebno u uvodu knjige u kojem piše o strepnji od "crnih konjanika" - ubica španskog pjesnika Federika Garsije Lorke.

To kao da je nagovijestilo njegovo samoubistvo 1984. godine u Beogradu. Ostala Ćopićeva djela su: "Prolom", "Gluvi barut", "Ne tuguj, bronzana stražo", "Osma ofanziva" (romani), "Rosa na bajonetima", "Surova škola" i "Doživljaji Nikoletine Bursaća" (zbirke pripovjedaka).

(Srna/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jaaa

Sjajan pisac, završio je kako je hteo. A ne mogu verovati da pola Srba sa obe strane Drine misle da se Brankov most u Beogradu zove po njemu

MONDO REPORTAŽE