Vrlo topla vazdušna masa i saharski pijesak zahvatili su šire područje Evrope, donoseći obaranje temperaturnih rekorda za mart.
U periodu od 30. marta do 1. aprila šire područje južne, istočne i centralne Evrope zahvatila je vrlo topla vazdušna masa sa sjevera Afrike, uz nisku relativnu vlažnost vazduha i veće koncentracije saharskog pijeska. Za ovako intenzivan i prostran prenos toplote i pijeska većim dijelom je odgovorna snažna ciklonska aktivnost na zapadu Evrope.
Ova vazdušna masa je velikom području donijela temperature znatno iznad normale, kako dnevne, tako i noćne, koje se obično bilježe u drugoj polovini proljeća ili ljeti!
Na brojnim lokacijama u navedenim regijama Evrope izmjerene su rekordno visoke minimalne i maksimalne temperature za mart. Saharski pijesak je donio zamućenje i obojenost vazduha, kao i smanjene vidljivosti i pad kvaliteta vazduha.
Izvor: Bernd März / imago stock&people / ProfimediaU sljedećim zemljama su prema preliminarnim podacima postavljeni nacionalni rekordi za mart u ovom toplotnom talasu: Albanija 29.6°C, Bjelorusija 27.2°C, Poljska 26.4°C, Litvanija 25.5°C, Letonija 22.8°C i Estonija 21.3°C. U Ukrajini je sa izmjerenih 29.0°C izjednačen dosadašnji rekord za mart. I u Hrvatskoj je sa izmjerenih 28.5°C-29.0°C u nekim mjestima potencijalno oboren nacionalni rekord za mart.
U Srbiji je u ovom toplotnom talasu zabilježen prvi tropski dan u 2024. godini, sa izmjerenih 30.0°C u Ćupriji 30. marta, a između 30. i 31. marta u Vršcu je zabilježena tropska noć sa minimalnom temperaturom 20.5°C. Prvog dana aprila u Ćupriji, Negotinu i Zaječaru izmjereno je čak 31°C! I u Srbiji je vazduh bio zamućen i obojen usljed većih koncentracija saharskog pijeska, dok je na više lokacija zabilježena vlažnost vazduha manja od 20%!
Hidrometeorološki zavod Republike Srpske je objavio da je mart u Banjaluci bio najtopliji u protekle 63 godine, a temperatura vazduha bila je za 4,2 stepena Celzijusova veća od prosjeka. Iako je bilo vrlo toplo tokom posljednja dva dana u mjesecu, nije oborena maksimalna temperatura vazduha od 29,6 stepeni Celzijsuovih koja je izmjerena u martu 1977. godine.
U pojedinim gradovima BiH vazduh je takođe bio zamućen i obojen usljed većih koncentracija saharskog pijeska.
(Mondo/WetterOnline)