Nekoliko Banjalučana požalilo nam se da su ovih dana imali problem s vranama.
“Brat mi je ispričao da nije od vrana mogao da prođe do garaže. To traje već mjesec dana, ne znamo više šta da radimo, izgleda da nema pomoći dok ptići ne polete iz gnijezda. Zvali smo komunalnu službu, i veterinarsku, ali svi kažu da nije njihova nadležnost”, ispričala nam je jedna čitateljka našeg portala N.R. koja živi na Starčevici
Slično iskustvo ima i N.Š. koja živi u naselju Nova varoš.
“Juče su vrane napale komšiju i komšinicu, njemu razbile glavu. Pomalo smo u strahu, a ne znamo ni šta da radimo, ni kome da se obratimo”, kaže N.Š.
Veterinar Mirko Ćelić iz ambulante VetMedik kaže da je sezona gniježđenja vrana i da su napadi u ovo doba godine normalni.
“Mladunci česti ispadaju iz gnijezda. Napadi su u stvari način roditelja da štite i odbrane mladunce. Ljudi kad vide ptiče na cesti obično zastanu, gledaju, slikaju, a to nije dobro i ne treba da se radi. Kada vidite mladunče van gnijezda, udaljite se što dalje. Ako baš morate da prođete kroz tu aleju ili park gdje znate da se vrane gnijezde, ponesite kišobran sa sobom da se zaštitite”, kaže Ćelić za MONDO.
On ističe da mladunce ne treba da dirate, nema potrebe da ih nosite kod veterinara ili kući. Ako želite da ih zaštitite od potencijalnih napada mačaka ili pasa, možete uzeti neku korpu i staviti ih unutra i zakačiti na drvo, izvan dometa drugih životinja.
“Na taj način ćete mladunče zaštiti od pasa i mačaka, a roditelji će dolaziti da ga hrane. Tako ćete mladu pticu najbolje zaštiti. Ptići koji se odnesu da se hrane ručno, to uglavnom bude neuspješno”, ističe naš sagovornik.
Dodaje da su vrane visoko inteligentne životinje. Po pitanju percepcije su na nivou sisara, što znači da prepoznaju ljude i mjesta, vole da se igraju sa lopticama na primjer, ili nekim predmetima koji sijaju…
(MONDO)