• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"TIKET ODIGRAJU IZ ZABAVE, A ONDA SVE IZMAKNE KONTROLI"! Doktorka o tome šta je prvi znak zavisnosti od kocke

Autor Dragana Božić

U povećanom riziku od kockanja su najčešće adolescenti.

 zavisnost od kockanja Izvor: Printscreen/Facebook/Boris Malagurski/RTS

Pacijenti nam kažu da nikada ne bi ušli u kladionicu da su znali da će da postanu zavisni od nje, izjavila je dr Olivera Sbutega Filipović, psihijatar iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti u Beogradu. Doktorka poručuje da je put liječenja patološke zavisnosti od klađenja dugotrajan, ali da i za hronične bolesnike postoji nada. Dr Filipović, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, izjavila je da sportska takmičenja koja su u toku, mogu da budu povod da se po po prvi put uđe u kladionicu i odigra tiket.

"Pacijenti nam, tokom kliničke prakse, kažu da nikada ne bi ušli u kladionicu da su znali da će postati zavisni. Postoji put od odgovornog klađenja, kada u rijetkim prilikama, planiramo iz zabave da odigramo tiket, do onoga kada stvari postepeno izmiču kontroli. Granice su vrlo suptilne", ističe doktorka.

Prema njenim riječima, eforija je okidač za bolest, a prvi znak treba da nam bude kada se osoba ne kocka samo u određenim situacijama i iz zabave, već troši više novca i krije svoje aktivnosti u vezi sa tim jer je neko već primijetio da postoji problem.

"Pojedine stvari koje su nam bile važne, poput treninga, viđanja sa prijateljima ili akademska i profesionalna dostignuća, odlaze u drugi plan. Kockarske aktivnosti, odnosno klađanje, pak postaju prioritet i jedino što je važno", navodi Filipovićeva.

"Adolescenti u većem riziku"

Doktorka ističe da uzrok ove bolesti zavisnosti je sve ono što ne uključuje zabavu i razonodu, poput finansijske nesigurnosti ili potencijalne dobiti.

"Adolescenti su u povećanom riziku. Kockanje je ilegalno do 18 godine. Iz naše prakse, međutim, maloljetnici su imali kontakt sa igrama na sreću do 16 godine, što je rizični period. Mi, stariji, smo odgovorni", navodi Filipovićeva, ističući da im se najčešće javljaju pacijenti između 20 i 40 godine, pretežno muškarci.

Naglašava da je stereotip da neko ko je hronično bolestan ne može da prestane sa svojom zavisnošću, kao i da je pogrešno reći da ako je neko "jednom kockar, uvijek je kockar".

"Ima nade, iako situacija može da djeluje bezizlazno. Porodica ima ključnu ulogu. Liječenje je dugotrajno, jer zavisnička ponašanja nisu nastala preko noći, niti mogu da se riješe isto tako. Postoje savjetovalištva, gdje roditelji mogu da se informišu da li je potrebna hospitalizacija", zaključuje dr Olivera Sbutega Filipović.

(RTS/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE