• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čekanje dugo šest decenija: Popis poljoprivrede će koštati 16 miliona maraka

Autor Dušan Volaš

Za najavljeni popis u oblasti poljoprivrede u BiH u jesen iduće godine biće utrošeno nešto više od 16 miliona KM, a popisivači će zbrajati, između ostalog, poljoprivredne površine, košnice i stoku, radnu snagu u gazdinstvima te usjeve pod navodnjavanjem.

 Pesticidi, poljoprivreda Izvor: Shutterstock

Savjet ministara BiH je na prijedlog Agencije za statistiku na posljednjoj sjednici usvojio Akcioni plan za pripremu, provođenje i diseminaciju rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026. godine, koji je pripremila interresorna radna grupa. Popis bi trebalo da bude sproveden od oktobra do 15. decembra iduće godine.

U Zavodu za statistiku RS kazali su da će u tom periodu biti prikupljeni identifikacioni podaci o gazdinstvima, zemljišnom fondu i kategorijama korišćenja poljoprivrednog zemljišta.

"Takođe, biće prikupljeni podaci o broju stoke po vrstama i kategorijama, ali i broj košnica pčela te radna snaga i druge aktivnosti gazdinstva. Predmet popisa biće i način držanja stoke, navodnjavane površine pod usjevima, obrada i održavanje zemljišta, upotreba đubriva, poljoprivredna mehanizacija, oprema i objekti te organska poljoprivredna proizvodnja i primijenjene mjere ruralnog razvoja", kazali su u republičkom Zavodu za statistiku.

Navode i da će prema nacrtu budžeta, za sprovođenje popisa poljoprivrede 2025. godine na nivou BiH biti potrebno oko 16,1 milion KM.

"Od toga iznosa za Srpsku biće potrebno obezbijediti 5,9 miliona KM. Finalni budžet biće definisan nakon donošenja određenih metodoloških i organizacionih odluka koje bi statističke institucije trebalo da donesu, ali on ne bi trebalo značajno da varira u odnosu na predviđeni iznos za ove namjene", navode u Zavodu za statistiku.

Iako je ranije zagovarano da je potrebno donijeti poseban zakon o popisu poljoprivrede, u ovoj republičkoj instituciji navode da za donošenje tog akta nema potrebe.

"Sve tri statističke institucije saglasne su da pravni okvir za sprovođenje popisa poljoprivrede na nivou BiH i entiteta bude jedinstven pravni akt u formi odluke o pripremi, sprovođenju i diseminaciji rezultata Popisa poljoprivrede u BiH 2023-2026. Ovim pravnim aktom biće definisane institucije odgovorne za sprovođenje popisa, odnosno Agencija za statistiku, Zavod za statistiku FBiH i Zavod za statistiku Srpske", navode u republičkom Zavodu.

Takođe, tom odlukom biće definisane i nadležnosti tih institucija, period sprovođenja popisa, sadržaj popisa poljoprivrede, popisne jedinice, metodologija, način prikupljanja i obrada podataka, ali i njihova zaštita.

"Pomenutom odlukom biće uređen i način formiranja i razmjena baze podataka, formiranje statističkih registara poljoprivrednih gazdinstava i druga bitna pitanja koja je potrebno definisati prije samog početka popisa", zaključili su iz republičkog Zavoda za statistiku.

Agencija za statistiku BiH dužna je Savjetu ministara BiH do druge polovine avgusta da dostavi prijedlog odluke o formiranju centralnog popisnog biroa koji će organizovati, koordinisati i pratiti sve aktivnosti na pripremama i sprovođenju popisa poljoprivrede u BiH.

Iz Savjeta ministara poručili su da će sprovođenjem popisa poljoprivrede, BiH ispuniti jednu od prioritetnih obaveza u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja na putu u Evropsku uniju.

"Ovim će se prvi put nakon više od 60 godina osigurati kvalitetni podaci za analizu stanja i potencijala, kao i za strateško planiranje razvoja sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja u BiH", navode u Savjetu ministara.

(Glas Srpske)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE