Meteorolog je otrkio da li nam slijedi još jedan toplotni talas.
Posle višednevnih paklenih temperatura, traži se predah od julskih toplotnih talasa. Ekstremne vrućine pogodile su mnoge zemlje južne i istočne Evrope ovog mjeseca, djelimično podstaknute talasom toplog vazduha iz sjeverne Afrike.
Više ljudi je umrlo u Italiji, dok su upozorenja na vrućinu izdata u Portugalu, Rumuniji i na Kipru. Stručnjaci potvrđuju da će vrućine u narednoj sedmici malo popustiti, a komentarisali su i kako je i zašto došlo do ovih vrućina.
Meteorolog Lars Lovinski objasnio je da je južni i istočni dio Evrope bio pod toplotnom kupolom, odnosno pod uticajem visokog pritiska sa dosta toplog vazduha koji ne struji, piše Euronews.
Nasuprot tome, sjeverna Evropa je pošteđena vrućine zbog mlaznog toka - trake brzog vazduha u gornjim slojevima atmosfere koja razdvaja ova dva vremenska režima.
Tamo gdje se susreću vazdušne mase, od južne Francuske i Alpa do baltičkih država, bilo je nekoliko ciklusa jake kiše i grmljavine praćenih gradom i vjetrom.
Temperature u vrelijim dijelovima Evrope bile su 6 do 12 stepeni Celzijusa iznad prosjeka za to doba godine, što je podstaklo požare i zahtijevalo rekordnu potrošnju energije. Neka područja su usvojila posebne planove rada tokom vrućina, uključujući otvaranje klimatizovanih prostora i zabranu rada na otvorenom radi zaštite radnika.
Dobra vijest je da su ekstremne vrućine iza nas i da će temperature padati u narednim sedmicama.
"Ovaj prodor hladnijeg, svježijeg vazduha mogao bi da izazove jake grmljavine, posebno na Balkanu", rekao je Lovinski.
Meteorolog AccuWeather Tajler Rojs vjeruje da se ovonedjeljne vrućine neće ponoviti, bar ne u ovim razmjerama.
"Lokalizovana ekstremna toplota (više od 35°C) je vjerovatnije da će se desiti dan ili dva na tipičnim lokacijama, posebno sredinom avgusta", rekao je Rojs.
(Jutarnji/MONDO)