Na Prirodno-matematičkom fakultetu (PMF) Univerziteta u Banjaluci, prvi put od otvaranja ovog odsjeka još 1995. godine, nijedan student na prvom upisnom roku nije upisao Studijski program fizika. Ni druge prirodne nauke nisu popularne među brucošima.
Iako je na ostalim fakultetima u Srpskoj ostalo dosta mjesta, pažnju je privukla vijest da na ovogodišnjem prvom upisnom roku u Banjaluci niko nije bio zainteresovan za fiziku.
Doc. dr Snježana Dupljanin, šef Odsjeka za fiziku na PMF-u u razgovoru za MONDO kaže da fakultet bilježi pad zainteresovanih studenata za ovaj studijski program unazad četiri godine.
„Nemamo šta da krijemo, takve su činjenice. Još prije tri-četiri godine broj upisanih studenata je bio ispod pet. Prošle godine smo upisali četiri studenta, pa je jedan odustao. Tako je bilo i pretprošle godine. Unazad četiri godine se smanjivao broj da bismo ove godine došli do nule“, kaže ona.
Učenici nezainteresovani za prirodne nauke
Dupljanin, koja je i sama bila student prve generacije ovog odsjeka u Banjaluci kaže da ne pamti lošiji odziv studenata na prirodnim naukama.
„Upisala sam fakultet još 1995. godine. Na fakultetu sam i zaposlena oko 25 godina i ovo je prvi put da se niko nije prijavio“.
Navodi da na nedostatak studenata utiču mnogi faktori, da treba uzeti u obzir i iseljavanje stanovništva ali i studiranje u regionu ili inostranstvu.
"Mi imamo doktoranda koji je doktorirao na Kembridžu sa diplomom Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci"
„Zašto je to tako, teško je reći. Svjesni smo da fizika nije nikad bila omiljena nauka. Moguće je da je u pitanju strah od same nauke i nečeg nepoznatog. Generalno, za sve prirodne nauke, gledajući iz ugla nastavničke profesije, učenici nisu zainteresovani. Treba tražiti razloge na više strana. Kada govorimo o nastavničkim smjerovima ta pozicija više nije prestižna kao što je bila nekad. Niske su plate, nastavnici su omalovažavani...", podsjeća naša sagovornica.
Napominje da diplomirani fizičari koji su diplomu stekli na PMF-u u Banjaluci nemaju problema pri zapošljavanju, ni kod nas, ni u regionu i inostranstvu.
„Pokriveni smo laboratorijom za opštu fiziku i studenti prođu vježbe i praktičnu nastavu. Većina opreme jeste zastarjela, ali imamo određen broj opreme koju smo nabavili kroz projekte. Vježbe su na visokom nivou i po istom principu se izvode u okruženju. Nemamo neku sofisticiranu opremu, ali zato imamo terensku nastavu gdje šaljemo studente u Beograd da mogu da odrade ono što mi na našem fakultetu nemamo. Mi imamo doktoranda koji je doktorirao na Kembridžu sa diplomom Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci, što dokazuje da nivo naše nastave nije nizak“, pojasnila je Dupljanin.
Kako zainteresovati učenike za fiziku?
Na PMF-u su odavno pokrenute inicijative kako bi se promovisao fakultet i povećao broj studenata, a koje uključuju i radionice za učenike osnovnih škola.
„Želimo da zainteresujemo osnovce za fiziku. Pravili smo radionice Male škole fizike, gdje nam je dolazilo po 200 djece iz osnovnih škola. Oni su željni znanja, sa njima smo radili i sitne eksperimente. Imali smo i promocije fakulteta gdje smo išli po školama, kao i dane otvorenih vrata. Dolazili su nam djeca, ali sve je manji broj...“
Dupljanin kaže da svaki nastavnik ima obavezu da zainteresuje djecu kroz obrazovanje u osnovnoj školi.
„Motivacija mora krenuti od malena. Možda bi trebalo nešto i inovirati u procesu predavanja fizike u osnovnim školama, pa i olakšati i više približiti njihovim shvatanjima“.
Za kraj napominje da mimo terenske promocije, postoje i grupe na društvenim mrežama, kao i ažurirana veb stranica na kojoj se mogu pronaći sve informacije i aktivnosti vezane za odsjek fizike, ali i fakultet.
Fakultetima ostaje i drugi upisni rok u septembru kako bi se možda povećao broj studenata, te nada da će se upis na studijski odsjek za fiziku na PMF-u u Banjaluci ove godine pomjeriti "s nule".
(MONDO)