U Republici Srpskoj morbilima je zaražena 301 osoba, od koje 225 u Bijeljini, rečeno je u Institutu za javno zdravstvo Srpske.
U Banjaluci je zaraženo 29 osoba, u Istočnom Novom Sarajevu 14, u Istočnoj Ilidži 13, u Ugljeviku i Doboju po tri, u Palama pet, u Kotor Varošu dvije i po jedna u Laktašima, Prnjavoru, Mrkonjić Gradu, Zvorniku, Gradišci, Trebinju i Pelagićevu.
Među zaraženima je 18 beba mlađih od godinu dana, 141 su u dobu od jedne do četiri godine, 76 od pet do devet godina, a 29 je starije od 30 godina.
Morbili su registrovani i kod 14 djece od 10 do 14 godina, sedam zaraženih je u dobu od 15 do 19 godina, a 16 od 20 do 29 godina.
Prema posljednjim dostupnim podacima zaključno sa 4. avgustom u Federaciji BiH je registrovano 6.910 slučajeva zaraze morbilima, sa dva smrtna ishoda osoba adolescentne dobi.
U Srbiji je zaključno sa 31. julom registrovano 255 slučajeva morbila, u Albaniji je registrovano 40 slučajeva, u Hrvatskoj 21, dok je u Sloveniji zaključno sa 1. avgustom registrovano 16 slučajeva.
Svjetska zdravstvena organizacija u februaru je upozorila da će više od polovine zemalja biti izloženo visokom riziku od pojave morbila do kraja godine ukoliko ne budu preduzete hitne preventivne mjere.
Morbile su visokozarazna bolest i u slučaju izloženosti ovom virusu obolijeva najmanje 95 odsto nevakcinisanih lica.
Virus morbila je aktivan u vazduhu ili na zaraženoj površini do dva časa nakon izlaganja nevakcinisanog lica virusu.