• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gudronska jama zatrovala vazduh u Modriči: Određeni zagađivači prisutiniji od 200 do 500 puta, ugroženo zdravlje ljudi

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Gudronska jama u Modriči i požar koji još tinja povećao je vrijednosti određenih zagađivača vazduha 200 do 500 puta kažu u Institutu za javno zdravstvo RS.

 Gudronska jama zatrovala vazduh u Modriči Izvor: Facebook/screenshot

Načelnica Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Vesna Rudić Grujić rekla je za RTRS da je Gudronska jama u Modriči ekološki problem i da su povećane vrijednosti određenih zagađivača

"Nažalost, ta situacija je bilo vrlo loša. Postoji problem zagađenosti vazduha. Institut zaštite i ekologije je vršio mjerenja kvalitet vazduha u Modriči. Nađene su povećane vrijednosti određenih zagađivača 200, pa čak i 500 puta više. Osim tih opštih produkata sagorijevanja, čađi, pepela, taložnih čestica, mogli su se naći i neki specifični, koji su posljedica sagorijevanja otpada od naftnih derivata, kao što su benzin, azotni monoksid", navodi Rudić Grujić.

To su sve supstance koje dovode do štetnih posljedica po zdravlje stanovništva.

"Institut za javno zdravstvo zajedno sa Ministarstvom zdravlja je reagovao. Dali smo preporuke za stanovništvo, kako reagovati i kako smanjiti štetni uticaj na zdravlje. Te preporuke se nalaze i na sajtu Instituta, a danas treba da završimo i jedan novi izvještaj sa novim revidiranim preporukama", navodi Rudić Grujić.

Ona kaže da je situacija u Modriči malo bolja poslije kiše.

"Ostaje problem ocjeđivanja u zemlju, podzemnih vodotokova tih istih zagađivača. Važno je da se što prije sistemski rješi problem tog otpada", navela je Rudić Grujić.

Kiseli otpad "gudron" u rafinerijama u Brodu i Modriči, koje su u vlasništvu ruske kompanije "Neftegazinkor" do danas nije adekvatno saniran. Riječ je o otpadu koji nastaje pri preradi upotrebljavanih motornih i industrijskih ulja sa sumpornom kiselinom i aktivnom glinom.

Opština Modriča je nakon rata dodijelila placeve u blizini ove lokacije izbjeglicama i raseljenim licima koji su sagradili kuće nedaleko od "gudronske" rupe.

Brojni Modričani svjedoče da u posljednjh nekoliko dana otkad se dogodio požar vazdih u Modriči i okolini osjetno smrdi.

PREPORUKE ZA ZAŠTITU PROČITAJTE OVDJE.

(MONDO)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE