• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Učite sinove drugačije: I muškarci plaču i to je OK

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Stigmatizacija emocionalne ranjivosti kod muškaraca jedan je od ključnih faktora koji doprinosi njihovim problemima mentalnog zdravlja, pa čak i tragičnim ishodima poput samoubistva, kaže psihološkinja Maja Savanović Zorić.

 prijatelji.jpg Izvor: Shutterstock

Savanović Zorić je povodom 19. novembra, Međunarodnog dana muškaraca navela da od najranijeg djetinjstva dječaci slušaju da oni ne plaču i da se od njih očekuje da budu hrabri, snažni i sposobni, što se, kako je navela, često tumači kao odsustvo emocija.

"Ova poruka, usađena duboko u svijest, oblikuje njihove odnose, način na koji izražavaju emocije i najvažnije, kako se nose s problemima", kaže Savanović Zorić.

Ona dodaje da statistike Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju zastrašujuće činjenice da je samoubistvo vodeći uzrok smrti među muškarcima mlađim od 45 godina.

"Iako žene češće traže pomoć i imaju dijagnozu depresije, muškarci su ti koji češće biraju da okončaju svoj život. Nažalost, mnogi od njih biraju nasilne metode koje često garantuju smrtnost", navodi Savanović Zorić.

Ona navodi da kulturne norme, tradicionalna očekivanja i manjak emocionalnog opismenjavanja drže muškarce u začaranom krugu.

"Umjesto da prepoznaju i imenuju svoja stanja kao što je tuga, strah i usamljenost, mnogi muškarci posežu za strategijama bijega. Alkohol, psihoaktivne supstance ili destruktivno ponašanje često su način da 'izbrišu' ono što ih muči", navodi Savanović Zorić.

Ona dodaje da emocionalna pismenost nije slabost, već moć te je navela da kao društvo, imamo odgovornost da stvorimo okruženje u kojem je normalno i prihvatljivo da muškarci traže pomoć.

"Moći prepoznati svoje emocije i izgovoriti ih naglas znak je prave snage i zrelosti", kaže Savanović Zorić.

Ona je naglasila da je potrebna promjena poruka od malih nogu, te da je potrebno da naučimo dječake da je plakanje zdravo, a izražavanje emocija znak snage.

Ona je dodala da su potrebni vidljivi uzori, naglasivši da javne ličnosti koje otvoreno govore o svom mentalnom zdravlju mogu inspirisati druge muškarce.

"Kreirajmo prostore gdje muškarci mogu tražiti pomoć, bez straha od osude. Porodica je često prvi stub podrške. Ohrabrite muškarce u svom životu da podijele ono što osjećaju", navodi Savanović Zorić.

Kaže da je često imala priliku raditi s muškarcima koji su se osjećali zarobljeno u sopstvenoj tišini.

"Najteži, ali i najvažniji korak bio je prepoznati da nisu sami i da ne moraju sami nositi sve svoje terete. Pamtim priču jednog klijenta koji mi je, nakon dugih mjeseci rada, rekao je kada je zaplakao pred svojom ženom, da se osjetio lakše nego ikada, te da ga plakanje nije učinilo slabim, već slobodnim", kazala je Savanović Zorić.

Ona je na Međunarodni dan muškaraca, pozvala da se sruši mit o muškoj nepobjedivosti.

"Vrijeme je da muškarci budu i jaki i ranjivi. Da budu ljudi. Jer, samo tako, svi zajedno možemo biti zdraviji i sretniji", zaključila je psiholog Maja Savanović Zorić.

Međunarodni dan muškaraca obilježava se 19. novembra u preko 60 država svijeta,a prvi put obilježen je 1999. godine na Trinidadu i Tobagu.

Za razliku od Međunarodnog dana žena, Međunarodni dan muškaraca nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija, iako su ideje o obilježavanju ovog dana bile aktuelne još šezdesetih godina.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE