• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministarstvo zdravlja o današnjem protestu: "Posljednjih godina učinjeni značajni pomaci za unapređivanje prava"

Autor Dragana Božić

Nakon današnjeg protesta roditelja-njegovatelja u Banjaluci, oglasilo se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS.

 7.jpg Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Kako su saopštili, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske sa pažnjom prati izjave u vezi sa pravom roditelj-njegovatelj, te konstatuje da se u ovim istupima, iznose nepotpune informacije, a istovremeno neke činjenice zanemaruju, što nije za dobrobit sistema dječije i socijalne zaštite, koji pruža različite vidove podrške hiljadama korisnika.

Svjesni činjenice da je teško dosegnuti nivo stoodstotnog ispunjenja svih očekivanja, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća da su posljednjih godina učinjeni ogromni pomaci i izdvojena značajna sredstva za unapređivanje prava i podršku porodicama, a da se prava ostvaruju u skladu sa zakonom.

"Sistem socijalne i dječije zaštite u Republici Srpskoj prepoznaje i uvažava specifičnost položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica kao najosjetljivijih kategorija, pruža neophodnu podršku, te se u saradnji i po zahtjevima saveza i udruženja koji okupljaju lica sa invaliditetom i djecu sa smetnjama u razvoju, kao i u razgovorima i sa neformalnim grupama roditelja, u kontinutitetu radi na unapređenju i proširenju njihovih prava i iznalaženju sistemskih rješenja u interesu djece", stoji u saopštenju.

Podsjećaju da je zahvaljujući takvoj saradnji Republika Srpska među prvima uvela pravo na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju od januara 2020. godine, a potom i značajno povećala iznos sa prvobitnih 100 KM na 650 KM, a što je rezultat saradnje sa savezima i udruženjima koja okupljaju osobe sa invaliditetom.

"Prilikom uvođenja ovog prava, ono je zajednički definisano kao važan iskorak prema osobama sa najtežim oblicima invaliditeta i podrška njihovim porodicama, te stoga nije svim licima koja su potpuno zavisna od tuđe njege i pomoći potrebna i posebna njega, odnosno cjelodnevna njega koju pravo na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju podrazumijeva", rečeno je iz Ministarstva.

Ističu da je važno je razumjeti da porodice u sistemu socijalne i dječije zaštite u Republici Srpskoj ostvaruju brojna prava, a da je pravo na naknadu roditelju-njegovatelju specifično pravo. Kako tvrde, ono podrazumijeva posebnu cjelodnevnu njegu (24 sata dnevno), odnosno preduzimanje medicinskih i nemedicinskih radnji od strane roditelja-njegovatelja. 

"Posebna njega je isključivo njega koja se pruža u kućnim uslovima i predstavlja podršku porodici u cilju prevencije smještaja u ustanovu socijalne zaštite.Tokom svih razgovora sa roditeljima i predstavnicima udruženja nedvosmisleno je rečeno da je to pravo specifično i namijenjeno roditeljima koji njeguju dijete sa najtežim oblicima smetnji i da, kao takvo treba, da bude ostvareno jednakopravno i dosljedno primijenjeno od strane stručnih komisija i Javnog fonda za dječiju zaštitu", smatraju u ovom ministarstvu.

Stoga, kada je u pitanju pravo na naknadu roditelju-njegovatenju/njegovatelju, ističu da se ne može govoriti o bilo kakvom ukidanju prava ili uslovljavanju roditelja i djece (nije bilo ni izmjena zakona u tom smislu, već samo u pogledu povećanja iznosa ove naknade), već
je, kako navode, riječ isključivo o dosljednom provođenju zakona.

"Subjekti socijalne i dječije zaštite prolaze i stručne obuke, kako bi se osigurala vjerodostojna primjena ovih prava, u skladu sa Međunarodnim klasifikacijom zdravlja, invaliditeta i funkcionisanja (MKF), a što očekuje i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Nadalje, uz podršku UNICEF-a u BiH, Ministarstvo intenzivno radi na detaljnoj pripremi reforme sistema procjene, praćenja i upućivanja djece sa smetnjama u razvoju u Republici Srpskoj, u skladu sa najboljim svjetskim standardima, odnosno MKF-om. Time se radi na unapređenju sistema procjene i upućivanja, a što podrazumijeva i uključivanje roditelja djeteta od samog početka procjene", istakli su u saopštenju.

Navode i da pravo na naknadu roditelju-njegovatelju proističe iz Zakona o dječijoj zaštiti, što podrazumijeva uzrast do 30 godina, a djeca sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom u Republici Srpskoj najveći dio svojih prava ostvaruju na osnovu Zakona o socijalnoj
zaštiti, tokom cijelog života, odnosno i nakon 30. godine.

"Na taj način, brojne porodice u Republici Srpskoj ostvaruju prava iz sistema socijalne i dječije zaštite po više osnova, istovremeno, a uvođenje prava na naknadu roditelju-njegovatelju nijedno od tih prava nije isključilo", naglasili su.

Dodaju da porodice sa djecom sa poteškoćama u razvoju, pored naknade roditelju- njegovatelju, imaju i sljedeća prava: pravo na ličnu invalidninu u iznosu od 238 KM, pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica u iznosu 308 KM i pravo na uvećani dječiji dodatak u iznosu od 208 KM.

"Takođe, tu je i pravo na uvećan dječji dodatak dok se djeca školuju, refundacija naknade plate za rad sa polovinom radnog vremena za roditelje djece sa smetnjama u razvoju, kao i pomoć i podrška koju pružaju razna udruženja građana koja se finansiraju iz budžeta Republike, opština i drugih izvora", kažu u Ministarstvu zdravlja.

Naglašavaju da istovremeno, jedinice lokalne samouprave, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, takođe mogu svojom odlukom, u skladu sa potrebama stanovništva, utvrditi i druga prava i usluge za svoje građane.

"Ističemo i da su roditelji, u razgovoru sa predstavnicima Ministarstva, naglasili da je u interesu djece sa poteškoćama u razvoju u prvom redu unapređivanje usluga, poput dnevnih centara i sl., jer su one te koje najviše unapređuju kvalitet života porodice sa djetetom sa smetnjama u razvoju. S tim u vezi, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske apeluje na lokalne zajednice da se, u skladu sa svojim nadležnostima, aktivno uključe u pružanje podrške ovim porodicama, te omoguće usluge dnevnih centara koje roditelji traže", poručili su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.

Podsjećamo, roditelji-njegovatelji danas su u Banjaluci održali protest tražeći hitne izmjene zakona kojim im se, kako tvrde, uskraćuju brojna prava kao njegovatelja.

Na protest su pozvali sve nadležne, uključujući i ministra zdravlja i socijalne zaštite Alena Šeranića, koji se na okupljanju nije pojavio.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Kako ti se zvao otac?

Zanimljivo da navedeno ministarstvo radi nedeljom. Obicno ne rade ni radnim danima, ali evo kada ih malo nagazis rade i nedeljom. Napredak je vidljiv na svakom koraku...

MONDO REPORTAŽE