Na Trgu Krajine u Banjaluci danas je održan protest roditelja koji su njegovatelji djece sa poteškoćama u razvoju. Traže hitne izmjene zakona koji im uskraćuje brojna prava kao njegovatelja.

I dalje je na snazi nakaradan zakon koji definiše status roditelja-njegovatelja, poručeno je na okupljanju. Kažu da je u istom definisano da ovaj status roditelj gubi kada dijete napuni 30 godina života, pa je bez ovog statusa ostalo više od 200 porodica širom Republike Srpske.
"Ja sam izgubio pravo na roditelj-njegovatelj 2023. godine samo iz razloga što moje dijete ide u školu i to u dnevni boravak neka 4 sata i ta 4 sata znaju me zvati nakon sat ili dva da dođem po njega. Žalosno za državu i ovakav sistem da mi stojimo ovdje. Prije par dana sam bio u Sarajevu, oni u Federaciji ostvaruju ta prava", rekao je Velibor Vičnić, piše BN.
Takođe, roditelj gubi naknadu i ako dijete pohađa nastavu do 4 sata u obrazovnom sistemu ili ako roditelj napuni 65 godina. Zato spremaju inicijativu Narodnoj skupštini za izmjene spornog zakona.
"Naši osnovni zahtjevi su da se ukine starosna granica od 30 godina za djecu sa poteškoćama u razvoju koji su 100% invalidi. Da roditelj staratelj ostvaruje pravo na platu i za djecu koja su obuhvaćena obrazovnim sistemom ili korisnici dnevnog centra ne duže od 4 sata i da uz platu budu uplaćeni doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje. Što do sada nije u praksi i da naknadu može ostvariti nakon 65 godine života ako za to ispunjava uslove", kaže Željko Miljević, predsjednik Upravnog odbora Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima iz Laktaša.
Traže i povećanje naknade, jer je trenutna oko 650 maraka bez doprinosa, kako navode sramota za Republiku Srpsku, dok je u Federaciji BiH naknada oko hiljadu maraka sa uplaćenim doprinosima.
"Ovo je samo početak, hoću da kažem samo da mi odustati nećemo, spremni smo sa djecom da svaki dan dolazimo ovdje ako ih nije sramota da nas gledaju sa ovako teško bolesnom djecom, ali odustati nećemo to hoću da poručim", kaže Bobana Miljević
Na protest su pozvali sve nadležne, uključujući i ministra zdravlja i socijalne zaštite Alena Šeranića, koji se na okupljanju nije pojavio. Iz ovog ministarstva je saopšteno da su u posljednjim godinama napravljeni ogromni pomaci u unapređenju prava porodica. Roditelji međutim, smatraju da je ono što država daje nedovoljno i sramota za Republiku Srpsku, zbog čega su pored inicijative za izmjenu zakona najavili i potpisivanje peticija širom Republike Srpske.
(Mondo)