Dva udruženja iz Banjaluke i Gradiške pokrenula su inicijativu u vezi izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, a koja se tiče statusa roditelj-njegovatelj.

Inicijativu su pokrenuli Udruženje roditelja "Glas tišine " iz Banjaluke i Udruženje za pomoć MNRL Gradiška.
"S obzirom na sadašnja zakonska rješenja kojima su ograničena prava roditelja njegovatelja i činjenica da pojedina zakonska rješenja diskriminišu prava djece/lica sa invaliditetom, a koja trebaju 24h brigu i njegu drugog lica, pokrenuta je ova inicijativa. Cilj nam je izmjena dopune Zakona o dječjoj zaštiti u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja", kaže Valentina Stojić, predsjednica udruženja roditelja "Glas tišine".
U protekle tri godine sve više majki djece sa smetnjama u razvoju gubi pravo na naknadu za roditelja-njegovatelja. Naime, majke čija djeca idu u školu ili koriste dnevni centar ostaju bez ovog prava, jer na nalazu komisije Centra za socijalni rad piše "privremeno oštećenje".
To podrazumijeva da djetetu nije potrebna cijelodnevna briga i njega drugog lica, iako većina te djece ima 100% tjelesnu oštećenost i potpuno su zavisna od tuđe njege.
"Prvi korak koji namjeravamo preduzeti u saradnji sa advokatom predložiti izmjene zakona o dječjoj zaštiti koja se odnosi na status roditelja-njegovatelja. Predložene izmjene i dopune bi putem Peticije uputili Narodnoj Skupštini Republike Srpske .
Naši zahtjevi su da svi roditelji čija djeca imaju 100% tjelesno oštećenje ostvaruju pravo roditelj/njegovatelj, iako su im djeca korisnici dnevnih centara Ili su uključena u obrazovni sistem. Djeca sa smetnjama su nesamostalna za život i moraju biti pod nadzorom 24h dnevno, što podrazumijeva da majke teško mogu da ostvare radni odnos. Tražimo i da roditeljima budu uplaćeni doprinosi. Takođe, da se zakonskim rješenjem izbriše granica od 30 godina starosti djeteta, za roditelja njegovatelja, te da naknada bude trajna", ističe Stojić.
Ističe da su roditelij-njegovatelji jedna od najosjetljivijih socijalnih grupa koja već duže vrijeme pokušava da se izbori za bolji položaj u društvu.
"Ustav RS obezbjeđuje pravo majke i djeteta, kao i lica koja nisu u mogućnosti da se same staraju o sebi i zaštite svoja prava i interese, imaju posebnu zaštitu države. Međutim u posljednje vrijeme stvarnost nas demantuje. Ukidanjem statusa roditeljima koji 24h brinu o djetetu koje treba potpunu tuđu njegu i pomoć, doveli su u pitanje i egzistenciju čitave porodice. Da je država pružila adekvatnu brigu i zaštitu djece sa smetnjama u razvoju i obezbijedila adekvatne dnevne centre, zdravstvenu zaštitu, roditelj se ne bi ni našao u situaciji da bude u egzistencijalnom smislu zavisan od države.
Nebrigom države i neradom institucija koje su u prvom redu i osnovane da vode brigu i pruže podršku ovoj kategoriji stanovništva, roditelji su primorani da dignu glas, da pričaju i da se bore za one koji to ne mogu. Zato od države tražimo da prestane da nas ignoriše i da djecu sa smetnjama u razvoju prestanu da diskriminišu zbog zdravstvenog stanja i invaliditeta, jer, niti su djeca tražila da budu zavisna od tuđe njege i pomoći, niti je roditelju bila želja da bude njegovatelj", ističe Valentina Stojić.
Udruženje roditelja "Glas tišine "je 20. avgusta 2024. godine podnijelo zahtjev (žalbu) instituciji ombudsmena Bosne i Hercogovine, a u vezi sa problemima statusa roditelja-njegovatelja u Republici Srpskoj. Iz ombudsmena napominju da su u posljednjih mjeseci zaprimili više žalbi koji se mogu dovesti u vezi sa ostvarivanjem prava roditelja-njegovatelja.
(MONDO)