• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kupio smartfon, dobio "ćorak"

Autor mondo.rs

Virtuelne finansijske prevare s kojima u svijetu kubure stotine hiljada ljudi postale su stvarnost i u Republici Srpskoj, pa se građani masovno suočavaju sa novom generacijom džeparoša.

Iako je ova vrsta kriminala više prisutna u inostranstvu, jer je kupovina putem interneta rasprostranjenija nego kod nas, mnogi su se i kod nas opekli.



"Prije nekoliko mjeseci htio sam da naručim telefon sa jednog američkog sajta, sve podatke sam uredno unio na stranicu, a telefon mi nikad nije stigao. Prijatelj informatičar mi je kasnije objasnio da sam zapravo unio podatke na lažnu internet stranicu, koju su kreirali “internet” lopovi", kazao je Banjalučanin Miloš L.

Ovaj dvadesetčetvorogodišnjak kaže da gubitak od preko 100 evra nije ni prijavio policiji, jer je smatra da se lopovima koji “operišu” u virtuelnom svijetu teško može ući u trag, piše "Glas Srpske".

Da su moderni načini kupovine donijeli i novu vrstu kriminala, potvrđuju i u Pokretu potrošača RS, te ističu da je veoma rizično naručivati proizvode putem interneta, a naročito plaćati te proizvode unaprijed.

"Za tu robu kupac ne dobija nikakav dokument ili garanciju i prilikom takvih kupovina treba biti veoma oprezan", rekli su u Pokretu potrošača RS.

Slučajevi virtuelnih prevara nisu zaobišli ni banke koje posluju na domaćem tržištu. U Hipo Alpe Adrija banci navode da su lani zabilježili 11 zloupotreba, dok ih ove godine nije bilo, a osim korišćenjem na bankomatu lopovi su kartice njihovih klijenata “čistili” i kupujući putem interneta.

Zbog prevara prilikom kupovine građani su se obraćali i Novoj banci, u kojoj kao jedan od čestih primjera prevara navode i takozvane “skimer” uređaje koje lopovi postavljaju na bankomate kako bi došli do pin ili CVV koda kartice, datuma važenja i sličnih podataka, na osnovu čega kasnije koriste karticu.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS svjedoče o zloupotrebama platnih kartica, ali sudeći prema njihovim podacima, ovaj kriminal još nije masovno rasprostranjen.

"Lani smo primili deset prijava u vezi sa zloupotrebama platnih kartica, a ove godine pet. Najviše građana prijavljivalo je zloupotrebe na području Banjaluke, Prijedora, Doboja i Bijeljine", kazali su u MUP-u.

U nekim situacijama ipak je, kako kažu stručnjaci, sigurnije koristiti kartice od gotovine.

"Ukoliko nose mnogo gotovine, građani rizikuju da ih neko napadne i otme novac. Ako se desi da im novčanik sa platnom karticom bude ukraden, dovoljno je da pozovu matičnu banku i zatraže blokadu kartice", kazali su u Hipo Alpe Adrija banci.

Još iz INFO

Komentari 3

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

pop73

To je isto kao i ono, dve velike porcije ćevapa i četiri velika piva samo 2,50 KM. Pa gdje je to? E .......

Yoda

@pop73 Dodji druže u Pirot,da jedeš i piješ ko gospodin za 500 din :)

Muhamer

Druze trazio si iphone za 100KM, naravno da ce ti covjek poslati "cutak"... kupi u radnji telefon, plati pdv i neces biti prevaren...

MONDO REPORTAŽE