Iz banjalučkog Centra za životnu sredinu očekuju bržu reakciju nadležnih u vezi sa pojavom mrlje na Vrbasu, kancerogenog ulja u krugu "Incela" i nakupljenog otpada kod hidroelektrane Bočac.
"Postavlja se pitanje zašto uvijek reagujemo na posljedice, a ne na uzroke. Ako su za problematiku kancerogenog ulja nadležni znali godinama, postavljamo pitanje ko je odgovoran i da li će odgovarati za nesavjesno ponašanje? To nikako nije bezazleno niti zanemarivo, u pitanju je potencijalno dugoročno zagađenje i ugrožavanje velikog broja građana", saopšteno je iz ovog ekološkog udruženja.
U Centru za životnu sredinu smatraju da uzorkovanje i čekanje rezultata nije dovoljno.
"Građani moraju da imaju pravovremene informacije da bi znali kako da se ponašaju, da li smiju da piju vodu iz česme, da li smiju jesti povrće koje su zasadili, a nalazi se u blizini "Incela", da li smiju pecati", dodaju u saopštenju.
Sada je vrijeme, dodaju, da se otvori šira javna diskusija o upravljanju vodama, otpadom i o upravljanju opasnim hemikalijama koje se nalaze u starim industrijskim postrojenjima.
"Nadamo se da će stručnjaci iz ovih oblasti ovu situaciju shvatiti kao alarm da se ozbiljno uključe u sistemsko rješavanje ovih problema", istakli su u saopštenju.
Nadležne institucije, kako navode, ukoliko nemaju kapaciteta da se uhvate u koštac sa ovako velikim i gorućim pitanjima, ne bi smjele da tako važne informacije, kao što je postojanje kancerogenog jedinjenja u krugu "Incela", drže za sebe, nego da alarmiraju javnost i traže podršku stručnjaka.
Ko je ''ZABORAVIO'' otrovno ulje u Incelu?
"Očekujemo bržu reakciju nadležnih i jasne smjernice ka javnosti, da bismo izbjegli širenje neprovjerenih i nepotpunih informacija. Nakon što se ozbiljno pristupi saniranju ekoloških katastrofa na ove tri lokacije, minimum koji mi želimo da vidimo jeste nastavak rada i dijaloga na dugoročnim rješenjima, te uklanjanje mogućih sličnih scenarija u budućnosti", ukazali su iz Centra.
Nadležni uvjeravaju: Voda je ispravna za piće
Kada je riječ o otpadu koje je nagomilano kod hidroelektrane Bočac, to predstavlja, kako smatraju, vrh ledenog brijega kada su u pitanju problematike upravljanja otpadom i vodama.
"Stvaranje velikih količina otpada, nedostatak razdvajanja otpada i njegove reciklaže, njegovo neadekvatno zbrinjavanje, sječa obalne vegetacije su samo neki od pojedinačnih problema koji dovode do ovakve slike koju ovih dana vidimo na Vrbasu", istakli su iz Centra za životnu sredinu Banja Luka.