• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trening centar za medicinare: Obučavamo strance za posao u Njemačkoj

Autor mondo.ba

Kandidati iz Južne Amerike i Istočne Evrope u Banjaluci prolaze kurs za negovatelja, a nakon obuke i položenih ispita putuju u Njemačku, gdje će početi da rade.

 Banjaluka trening centar za medicinare za posao u Njemačkoj Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/Guschenkova

Ne samo da se domaće stanovništvo masovno obučava za posao negovatelja kako bi otišli u “obećanu” Njemačku, grad na Vrbasu postao je sada centar za regrutaciju zainteresovanih građana i iz drugih zemalja.

U Banjaluci trenutno boravi druga grupa učesnika iz Meksika i Rusije, u okviru pilot projekta “NurseScout”. Partner u ovom projektu je i Gradska razvoja agencija (CIDEA), piše Srpskainfo.

Možda će vas zanimati

"Nakon analize potencijalnih prostora, povezanosti i drugih uslova, Banjaluka je izabrana za lokaciju gdje će se izgraditi trening centar. Osim trening centra, u Banjaluci će se izgraditi i kampus za obuku za njegu starih i nemoćnih lica na teritoriji Nemačke. Lokacija izgradnje još nije definisana, a prve obuke će se odvijati u sklopu Banjaluka koledž fakulteta. Sve troškove kandidata kao što su smještaj, stipendija, laptopi, mobilni telefoni, zdravstveno siguranje snosi QI konzalt",  precizirali su iz CIDEA.

Prije nego što budu zaposleni u njemačkom sistemu zdravstvene njege, radnici treba da budu pripremljeni jezički, tehnički i sistematski. Radnici koji budu izabrani će biti smešteni u kampusu tokom pripremnog kursa, koji će trajati 6 meseci. Nakon uspješno realizovanog kursa i položenih ispita oni će otputovati u Njemačku, gdje će početi raditi.

Ovaj program se inače realizuje u sklopu procesa “Kvalifikovana migracija”, koji predstavlja trajno rješenje nedostatka kvalifikovane radne snage u zdravstvenom sistemu Njemačke. S obzirom da te potrebe ne mogu ispuniti ljudi koji su već tamo zaposleni, odgovarajući njegovatelji se moraju regrutovati iz inostranstva.

"Kandidati za obuku će dolaziti iz zemalja Južne Amerike i Istočne Evrope. Obuke neće moći pohađati kandidati iz zemalja bivše Jugoslavije, što je jedan od načina da se zaustavi odlazak medicinskog osoblja sa ovih prostora", naglasili su iz CIDEA.

Projekat će trajati najmanje 10 godina. Veći dio ovog programa će se odvijati van Njemačke, u cilju osiguranja dugotrajne ekonomske održivosti.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE