Đaci u osnovnim školama zatrpani ponudama raznih privatnih škola. Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju izričito zabranjuje reklamiranje, ali ne zabranjuje iznajmljivanje školskog prostora.
Iako je njihovo reklamiranje zabranjeno, u hodnicima se nudi upis mališana na kurseve.
“Na početku svakog polugodišta djeca iz škole donesu letke sa ponudama škole stranih jezika. U prvom razredu su ti leci bili u koverti, u drugom ne. Niko nam nije ništa objasnio o tome, niti nam rekao da to nije obavezno. Bez obzira na sve ovo, smatram da je to prerano za djecu prvog i drugog razreda," rekla nam je J.S. majka čija djeca pohađaju jednu banjalučku osnovnu školu.
Prema njenim riječima, ovi kursevi nisu za djecu koja još ne znaju ni maternji jezik, a naša sagovornica smatra i da je to sukob interesa, jer ove privatne škole uglavnom nude kurseve engleskog i njemačkog jezika, što djeca imaju i u redovnoj nastavi.
Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Banjaluka za MONDO je rekao kako Ministarstvo izdaje uputstvo ko uopšte može ući u školu, a to su "u principu sportski klubovi, uglavnom ono što je primjereno djeci, a između ostalog i škole stranih jezika."
“Privatnim školama Ministarstvo, prema mišljenju Pedagoškog zavoda, daje saglasnost da li je primjereno to čime se oni bave da bi se uopšte mogli pojaviti u školi. Uz takvu saglasnost, te aktivnosti se provode u školama. Škola, odnosno direktor ne smije učestvovati u skupljanju novca, a privatne škole ugovor sklapaju sa roditeljima a ne sa školom,” rekao je Popržen ističući da je sve na dobrovoljnoj bazi.
Iz ''Dea-Nika edukativnog centra'' za naš portal su potvrdili da oni sklapaju sa školom ugovor o iznajmljivanju školskog prostora, te da se kursevi stranih jezika koje nude za osnovce održavaju u školskim objektima i da to prema Zakonu o osnovnom obrazovanju nije zabranjeno.
U Ministarstvu prosvjete i kulture su istakli da saglasnost za izdavanje školskog prostora daje školski odbor svake škole, a ne ministarstvo.
“Školski odbor u skladu sa Uputstvom o izdavanju i načinu plaćanja školskog prostora razmatra takve zahtjeve i donosi odluke. Aktivnosti koje se realizuju u školama ne mogu remetiti redovno odvijanje vaspitno-obrazovnog procesa, a fiskulturna sala može se iznajmljivati samo po završetku nastavnih i vannastavnih aktivnosti”, kažu u ovom ministarstvu ali su naglasili da prema slovu zakona u školama nije dozvoljeno reklamiranje i promovisanje bilo kakvih proizvoda i usluga.
Direktor Pedagoškog zavoda RS Predrag Damjanović, za naš portal izjavio je, da Republički zavod ne daje stručna mišljenja ni saglasnosti za ulazak privatnih škola stranih jezika u javne škole.
“Mislimo da njima nije mjesto u školama jer učenici dobijaju dovoljno znanja na redovnoj nastavi iz jezika koji se izučavaju u školi. Ako učenici žele izučavati druge strane jezike koji se ne izučavaju u školi mogu otići u privatne škole i tamo izučavati strane jezike”, rekao je Damjanović.
Prema Zakonu o osnovnom obrazovanju RS, nevladine organizacije, druge ustanove i organizacije mogu, uz saglasnost Ministarstva, realizovati programe, projekte ili druge aktivnosti u školama ukoliko od toga ne ostvaruju dobit.
U Republičkom inspektoratu RS kažu da reklamiranje proizvoda i usluga u školama praktično nije moguće utvrditi u redovnim kontrolama, jer se iste ne evidentiraju u dokumentaciji škole iz razloga što nisu dio dio nastavnog plana i programa.
„U pravilu prosvjetni inspektori u momentu kontrole u školama nisu zaticali lica koja vrše promotivne aktivnosti, te samim tim nisu mogli ni konstatovati kršenje navedene odredbe. Takođe, u proteklom periodu nismo zaprimali žalbe koje bi se odnosile na ove vrste aktivnosti u školama“, naglasila je Dušanka Makivić, načelnik Odjeljenja za odnose s javnošću Inspektorata RS.
Makivićeva je podsjetila da je zakonom propisano da direktor rukovodi radom škole i da je odgovoran za zakonitost rada i za uspješno obavljanje djelatnosti škole, te je samim tim odgovoran i za sve aktivnosti koje se odvijaju u školi od strane trećih lica.
/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu./
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.