• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako su spašeni ulazni stubovi hotela "Bosna"

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

Autentična kapija banjalučkog hotela "Bosna", starog nešto manje od vijek i po, i danas krasi ulaz u baštu ovog znamenitog objekta. A sve to zahvaljujući jednom čovjeku...

 Kako su spašeni ulazni stubovi hotela "Bosna" Izvor: Printscreen

Jedan od simbola grada na Vrbasu, hotel "Bosna", izgrađen je davne 1885. godine. U katastrofalnom zemljotresu 1969. godine hotel je veoma oštećen, zbog čega je morao biti potpuno srušen i ponovo izgrađen, ali po novom nacrtu. Jedino što je ostalo su originalni ulazni stubovi, koji i danas krase ulaz u hotel.

Interesantnu priču o "spašavanju" ovih stubova donio je 1971. godine francuski novinar Mišel Poldi:

"Stari hotel, rastresen, i teško oštećen, popucali su noseći stubovi, morao je da kaže 'zbogom Banjaluko'. Otuda da su se brojni građani okupili i nijemo gledali odlazak građevine koja je ispisala i vesele i tužne brojne stranice istorije grada. Gledao sam ostarjele ljude i bake na kraju životnog puta, kako plaču za tom građevinom, mlađi takođe. Bilo je hladno, posvuda tišina, samo se čuje brektanje teških mašina.

Veliki bager krenuo je ka ulaznoj kapiji hotela, to su dva stuba spojena betonskom prečkom na kojoj je ispisano - Hotel 'Bosna', kad se neko iz mase prodera:

'Ne, to ne dirajte!'

Pred ogromni bager, staje visoki i snažan čovjek. Mašina brekće u mjestu. Odlaze po oficira koji obezbejeđuje rušenje hotela. Stiže četrdesetogodišnjak, po činu je bio potpukovnik, pita mirnim glasom:

'U čemu je problem?'

Iskorači onaj poviši čovjek, koji je svojim prodornim glasom i zaustavio moćnu mašinu. Ljudi šapuću:

'To je čuveni kapiten rukometaša Borca Petar Pero Perović... Da, da, da... Onaj Pero što je golove zabijao sa pola igrališta i cijepao protivničke mreže.'

Delija od čovjeka, taj Perović, takođe mirnim glasom, kaže potpukovniku:

'Druže, u ovom hotelu, koji danas nestaje, okupljali su se naši djedovi, poslije naši očevi, u njega smo, do juče, dolazili i mi i mnogo mlađi od nas. Svjesni smo, njemu nema spasa, ali, ostavite nam ovu kapiju, da bar nju gledamo preostali dio života, sjećajući se nekadašnjeg hotela.'

Grobna je tišina i svi su čuli njegove riječi. Potpukovnik stoji i ništa me govori. Sekud, dva, tri... Trajalo je možda i deset treptaja oka. Onda se okrenu vođi cijele akcije i bageristi.

'Ostavite kapiju, ona se ne ruši!'

Prilazi Petru Peri Peroviću: 'Ja znam ko ste vi, da vam se predstavim - potpukovnik Radulović, hvala vam na ovoj pomoći.'

Narod aplaudira."

Petar Pero Perović (1929 - 2010)
Izvor: Screenshot

Novinar Mišel Poldi boravio je u Banjaluci u aprilu 1971, nakon čega je nastala reportaža posvećena drugoj godišnjici razornog zemljotresa o Banjaluci. Priču o "spašavanju" stubova banjalučkog hotela francuskom novinaru ispričao je taksista Marko Vrbica, a tekst je prenijet u knjizi "Banjalučke priče" Tome Marića.

KRATKA ISTORIJA HOTELA "BOSNA"

Preteča starog i srušenog hotela bila gostiona pod nazivom "Bosna", koja je počela sa radom još 1885. godine.

Do kraja 19. vijeka to je bila gostiona sa prirodnom hladovinom i najljepšom baštom u gradu. Kako je rasla Banjaluka, tako su se povećavale i smještajne potrebe hotela. Vlasnik Anton Mercl investirao je 1913. značajna sredstva u nadogradnju, pa je restoran te godine dobio 70 soba.

Hotel "Bosna" u to vrijeme bio jedan od rijetkih objekata u gradu koji je imao telefonski priključak. Velika pogodnost bila je da se hotel nalazio odmah pored tadašnje željezničke stanice (danas zgrada galerije MSU RS), pa su tada u stanicu stizale kompozicije i putnici iz Sarajeva, Beča i drugih gradova.

Prvi lift hotel "Bosna" dobija 1931. godine, kada se broj soba udvostručuje. Svaka soba tada je imala toplu vodu, a ugrađeno je i centralno grijanje!

Za vrijeme Vrbaske banovine hotel "Bosna" bila je stejcište najvažnijih društvenih zbivanja i događanja, a ta praksa se održala i poslije Drugog svjetskog rata.

U katastrofalnom zemljotresu koji je pogodio Banjaluku 1969. godine hotel "Bosna" jako je oštećen, pa je uz pomoć jedinica JNA morao biti srušen do temelja. Jedino što je ostalo su originalni ulazni stubovi...

A, za pet godina na istoj lokaciji niklo je novo, savremeno izdanje "Bosne", čije su arhitektonsko rješenje uradili inženjeri Anto Džeba i Predrag Bulović.

Hotel "Bosna" danas raspolaže sa oko 400 ležaja i brojnim sadržajima koji su mu osigurali četiri zvjezdice u A kategoriji.

Još priča

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratite nas i na facebooku! (LINK)

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE