• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kremenović: Većina građana Banjaluke ne nosi zaštitnu opremu

Autori mondo.ba Autori Bojana Živanić

Većina građana uopšte ne nosi zaštitne maske ili ih ne nose pravilno, a građani i nakon devete nedjelje epidemije korona virusa ne slušaju savjete struke, kazao je predsjednik Saveza studenata medicinskog fakulteta u Banjaluci, Stefan Kremenović.

 Nošenje maski i rukavica Banjaluka koronavirus Izvor: Tanjug/AP Photo/Alvaro Barrientos

Od 24. aprila više od 100 volontera, članova Saveza studenata medicinskog fakulteta u Banjaluci edukuje građane Banjaluke o opštim, preventivnim mjerama zaštite od korona virusa, a cilj ove inicijative je da građani ostanu disciplinovani.

Nakon te uvodne procjene vidjeli smo da se građani uopšte ne pridržavaju preventivnih mjera. Većina ih uopšte ne nosi zaštitnu opremu, a oni koji je nose nose je nepravilno. Maske obično nose ispod nosa ili na vratu što je poražavajuće, ako znamo da je nos jedno od glavnih ulaznih mjesta za sam virus. Za nas je još više poražavjuće da građani ni nakon devete nedjelje ne slušaju šta im se govori“, istakao je Kremenović.

Možda će vas zanimati

Dodaje, da se mjera uglavnom pridržavaju starije osobe, dok mlađi ne mare za njih jer nisu u visoko rizičnoj grupi, iako, uzimajući u obzir veliki broj njihovih kontakata možemo reći da su oni najčešći asimptomatski prenosioci ovog virusa.

„Nedopustivo je da se ljudi okupljaju na različitim izletištima, improvizovanim baštama zatvorenih kafića, pumpama koje imaju aprate za kafu, gdje veći broj građana bez zaštitnih maski ispija kafu“, kazao je Kremenović.

Naveo je da, kada su u pitanju reakcije na pomenutu akciju studenata, da su one različite, te da se kreću od podsmijavanja i negativnih komentara n do nekih pozitivnih komentara gdje građani prihvate savjet koji im volonteri daju.

Student prodekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci, Sonja Trbojević, kazala je da su kazne, kada je u pitanju korona virus,u inostranstvu mnogo jasnije definisane.

„S obzirom na situaciju koju smo mi zatekli na terenu, odlučili smo da konaktiramo naše kolege iz inostranstva i ono što smo mi primjetili kao osnovnu razliku između mjera koje se provode u inostranstvu i kod nas jeste kažnjavanje građana. U Austriji se kazne kreću između 500 i 3.500 evra. Dovoljno je da se dvije osobe koje se nađu na klupi, a nemaju zajedničko prebivalište odmah kazne sa po 500 evra. Mi smo odlučili da kontaktiramo MUP RS i komunalnu policiju, ali od njih nismo dobili adekvatne odgovore na koji način se sankcionišu građani koji krše mjere zaštite i kakve su kazne“, naglasila je Trbojevićeva.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE