Afera "Kiseonik" nije mimoišla ni današnje zasjedanje u skupštinskoj sali, gdje su odbornice Nevena Todorović i Snežana Kutlešić Stević, zdravstvene radnice po struci, prozvale gradonačelnika Draška Stanivukoviće zbog navodnog širenja panike.
"Pacijenti u bocu kiseonika gledaju kao u atomsku bombu,'' poručila odbornica Nevena Todorović.
Todorovićeva se zapitala ko sa sigurnošću može da tvrdi da kiseonik nije ispravan.
"Donesite neki dokument , nalaz laboratorije koja će da kaže da kiseonik nije ispravan. Da li neko kao distributer ima određene dozvole za promet i kakve je marže imao to se treba odvojiti od medicinskog aspekta", navela je Todorović.
Upitala je sve prisutne da li su svjesni šta značiti gušiti se i da li su svjesni da je kiseonik neophodan.
"Sada je tolika panika kod pacijenata kada im se kaže da moraju biti stavljeni na kiseonik. Da li vi razumijete koja je odgovornost doktora kada vidi da se pacijent guši, a neće da stavi masku?", navela je Todorović.
Kutlešić-Stević iskoristila je zasjedanje da upita Stanivukovića "koja struka je kontaktirana kada je iznesena tvrdnja da pacijenti udišu industrijski, a ne medicinski kiseonik."
''Koja ovlaštena laboratorija je rekla da kiseonik nije ispravan", pitala je Kutlešić-Stević koja je pulmolog u Zavodu "Dr Miroslav Zotović."
Istakla je da se prvenstveno obraća kao ljekar, a ne kao član SNSD-a.
"Doveli ste nas u problem da nema dovoljno kiseonika. Kada se pojavila korona, prvo pitanje mojih pacijenata je bilo Kakve posljedice će imati ova bolest ? Šta mislim o vakcinaciji? A sada me pitaju: Šta mislite da li nas truju? Ja u sklopu svog rada svaki dan udišem kiseonik, koji dobijaju moji pacijenti i da nešto nije uredu osjetila bih ja posljedice", istakla je Kutlešić Stević.
Gradonačelnik Draško Stanivuković kaže da je on čovjek, koji je iznio sve tvrdnje oko kiseonika te da stoji iza onoga što je rekao.
"Danas UKC RS nabavlja kiseonik od firme koja je za to ovlaštena.To je pritisak javnosti i gradonačelnika", naveo je Stanivuković.
On je novinarima pokazao fotokopiju dokumenta za koji je naveo da je izvještaj Republičkog zdravstvenog inspektora koji je napravio kontrolu u Trebinju.
"U izvještaju je navedeno da bolnica u Trebinju, uvidom u objekat, nabavlja sav kiseonik, tehnički i industrijski od kompanije 'Gilje gas' i taj koristi u medicinske svrhe", rekao je Stanivuković i dodao da je inspektor koji je potpisao ovaj izvještaj o tome informisao glavnog zdravstvenog inspektora.
Izvor: MONDOIstakao da je glavna ispektorka Republičkog inspektorata (Milica Matijević, prim. aut.) u 22 časa izašla da "spasi" Agape (misli na slučaj iz aprila ove godine kada je gradska inspekcija zatvorila pomenuti restoran, a istovremeno je na licu mjesta intervenisala i republička inspekcija), a "nije izašla da spasi živote građana."
"Gilje gasu nije zabranjeno isporučivanje gasa jer on proizvodi samo tehnički gas i to je potpuno uredno", naveo je Stanivuković.