EU, kao i zapadni Balkan, treba da budu spremni za proširenje u najkraćem mogućem roku, ali najkasnije do 2030. godine kako bi se taj cilj ostvario", navodi se u Deklaraciji lidera zemalja učesnica Samita procesa "Brdo-Brioni" u Skoplju.
Lideri zemalja učesnica ovog samita obavezali su se da će, potvrđujući svoju poziciju u vezi sa politikom proširenja EU i perspektivu za članstvo zapadnog Balkana u EU, intenzivirati strateški dijalog sa institucijama EU u cilju ubrzanja procesa pristupanja EU i spriječiti zanemarivanje regiona.
U Deklaraciji sa Samita u Skoplju, koju je medijima dostavio Kabinet predsjednika Sjeverne Makedonije Steve Pendarovskog, navodi se da je što se, kako je navedeno, stalne ruske agresije na Ukrajinu i efekta prelivanja na zapadni Balkan tiče, ponovljena potreba za snažnom, otpornom i inkluzivnom EU, sa zapadnim Balkanom kao svojim dijelom.
"EU, kao i zapadni Balkan, treba da budu spremni za proširenje u najkraćem mogućem roku, ali najkasnije do 2030. godine kako bi se taj cilj ostvario", navodi se u Deklaraciji sa samita.
U Deklaraciji se navodi da su lideri prepoznali činjenicu da su sveobuhvatne političke, ekonomske i društvene reforme ključne za pristupanje EU.
Oni su se obavezali da će intenzivirati napore u sprovođenju reformi na zapadnom Balkanu u cilju jačanja vladavine prava, napretka, funkcionisanja demokratskih institucija i javne uprave.
"Potvrđujemo da su regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi od suštinskog značaja za napredak na odgovarajućim putevima EU. Obavezujemo se da ćemo zajedno raditi na njegovanju atmosfere međusobnog povjerenja, razumijevanja, mirnog i trajnog rješavanja otvorenih bilateralnih pitanja i solidarnosti među nama. Ističemo važnost postizanja vidljivih koristi i mogućnosti za građane zapadnog Balkana i prije formalnog pristupanja", navodi se u Deklaraciji.
Lideri zemalja učesnica samita pozvali su EU da razmotri otvaranje puteva koji bi omogućili zapadnom Balkanu da pristupi specifičnim politikama, inicijativama i fondovima EU, čime bi se ljudima na zapadnom Balkanu danas približile neke od prednosti članstva u EU.
U tom smislu, istakli su hitnost korišćenja nove metodologije pregovora kako bi se ubrzao proces pristupanja EU zasnovan na zaslugama, kao i da bi se obezbjedio napredak postepene integracije EU i regiona tokom proširenja.
U Deklaraciji se navodi da su učesnici samita prepoznali hitnu potrebu prilagođavanja brzorastućoj prijetnji klimatskih promjena u regionu i naglasili da je prilagođavanje klimatskim promenama zajednička odgovornost koja zahtjeva zajedničke napore vlada, civilnog društva, privatnog sektora i međunarodnih partnera, koji treba da budu koordinisani sa EU.
"Rješavanje izazova klimatskih promena, zelene tranzicije i zelenog rasta, zajedno sa povećanom diverzifikacijom energije i prelaskom na obnovljivu energiju i efikasnost, treba dalje napredovati. Posvećeni smo ubrzanju tranzicije na obnovljive izvore energije i poboljšanju energetske efikasnosti kako bismo smanjili koncentraciju ugljendioksida i obezbjedili održivu energetsku budućnost", navodi se u deklaraciji.
Kako se navodi, lideri zemalja učesnica samita "Brdo-Brioni" pozdravili ѕu Paket energetske podrške zapadnom Balkanu od milijardu evra, za podršku ugroženim domaćinstvima i izgradnju nove energetske infrastrukture.
Kada je riječ o zadržavanju mladih u zemljama Balkana, lideri su se saglasili da njihovo iseljavanje ima značajne posljedice po dugoročnu vitalnost društava, održivi ekonomski rast i društveni napredak.
Ističe se i da učesnici samita, kako se navodi, slave raznolikost regiona zapadnog Balkana i posvećeni su promovisanju kulturne razmjene i razumijevanja među mladima.
"Njegovanjem inkluzivnih i otvorenih društava, cilj nam je da stvorimo okruženje koje će podstaći mlade pojedince da ostanu ili se vrate i doprinesu kolektivnom razvoju regiona. Prepoznajemo važnost kvalitetnog obrazovanja. Radićemo na unapređenju obrazovnih sistema i povećanju mogućnosti za mlade ljude da steknu odgovarajuće kompetencije i vještine. Posvećeni smo stvaranju atraktivnog i konkurentnog poslovnog okruženja koje podstiče inovacije, preduzetništvo i otvaranje novih radnih mesta, čime ćemo zadržati mlade ljude u regionu", navodi se u Deklaraciji.
(Srna)