Posebna sjednica Narodne skupštine RS počela je danas u Banjaluci, a na dnevnom redu je - Razmatranje aktuelne bezbjednosne i političke situacije u svijetu sa aspekta reperkusija na Republiku Srpsku.
Dnevni red je prijedlog predsjednika RS, predsjednika Narodne skupštine, predsjednika Vlade i člana Predsjedništva BiH iz RS.
Sjednici prisustvuju Milorad Dodik, Željka Cvijanović, te drugi najviši zvaničnici RS.
Predsjednicima parlamentarnih stranaka je omogućeno obraćanje u trajanju do 10 minuta.
U medijima je ranije objavljena radna verzija Izbornog zakona RS, ali nije poznato da li će se i ovaj materijal naći danas pred poslanicima NSRS. Upravo zbog toga je početak današnje sjednice koji je bio zakazan za 10 sati, pomjeren na 11 sati.
Nezvanično, spekuliše se da će po okončanju ove, odmah biti zakazana nova posebna sjednica sa ovom tačkom dnevnog reda.
U materijalu za današnju sjednicu se analiziraju brojna aktuelna dešavanja i sukobi u svijetu, od izraelsko-palestinskog, Sirije, migrantska kretanja, do posljednjeg terorističkog napada u Moskvi.
„Upravo jedan ovakav događaj može biti povod ekstremistima na našim područjima za izazivanje incidenata ili vršenje krivičnog djela terorizma, jer žele da njihovi ciljevi, a to je izazivanje straha i panike, dobiju što jači odjek u javnosti“, istaknuto je.
U svjetlu svjestkih dešavanja, ponovljen je stav koji je prije par dana iznio ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan, da se „ne može u potpunosti isključiti mogućnost terorističkih aktivnosti na našim prostorima, iako trenutno ne postoje informacije koje bi ukazivale na pripremanje terorističkih napada ili drugih vidova nasilja“.
Nadalje, u skupštinskom materijalu se navodi kako „narativ o ruskom malignom uticaju propagandna priprema za pokušaj restauracije protektorata nad BiH.
„Sve je počelo dolaskom američkog ambasadora Majkla Marfija, a nastavilo se pokušajem nametanja njemačkog građanina Кristijana Šmita kao visokog predstavnika u BiH, iako dotična osoba nije nikada imenovana na tu poziciju relevantnom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN“, navodi se.
„Djelovanjem američke ambasade i Кristijana Šmita, međunarodne institucije predviđene Dejtonskim sporazumom da štite mir, postale su jedna od najvećih prijetnji po mir u BiH. Nametanje zakonskih rješenja kojima je omogućeno procesuiranje izabranih i imenovanih lica u RS i to zbog nepoštovanja volje Кristijana Šmita, vršenje uticaja preko stranih sudija na izmjenu ustavnog poretka BiH, pritiscima na investitore u cilju urušavanja budžetskog sistema RS, opstrukcije dogovora domaćih političkih lidera, nedvosmisleno pokazuju namjeru uspostavljanja apsolutne vlasti neizabranog i neimenovanog stranca nad BiH“, piše u skupštinskom materijalu.
Osvrćući se na posljednju odluku Šmita o izmjenama Izbornog zakona BiH, ocjenuje se da je i sama EU izrazila nezadovoljstvo.
Posebna pažnja posvećena je i sankcijama funkcionerima u RS, pa se navodi da američka administracija koja kroz sankcije i „kvazisudske postupke“ te pritiskom na bankarski sistem, pokušava da eliminiše sve centre otpora uvođenju kolonijalne vlasti.
„Republika Srpska u ovakvim odnosima mora sačiniti temeljnu analizu ukupne novonastale situacije, sačiniti odgovarajuće zaključke i preduzeti aktivnosti. To uključuje reviziju njenog dosadašnjeg koncepta međunarodnih odnosa“, naglašeno je.
Dodaje se i da RS „ ne idu na ruku neprijateljski, neustavni, nedejtonski potezi političkog Sarajeva i lobiranja u svjetskim centrima moći kojima se favorizuju bošnjački stavovi i ciljevi, koji za cilj imaju institucionalno odumiranje, a zatim i ukidanje RS“.
„Naglašavamo da sve institucije na čijem čelu su Bošnjaci, bez obzira na nivo institucije, isključivo rade na ukidanju Republike Srpske“, navedeno je.
(Mondo)