Sudija Suda BiH Sena Uzunović saopštila je danas na početku statusne konferencije da je odbijen zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za izuzećem vještaka Harisa Vranića.
Uzunovićeva je istakla da je zahtjev za izuzeće neosnovan, navodeći da je Sud BiH od Vranića tražio preliminarno medicinsko vještačenje i dopunsko nakon zaprimljenog otpusnog pisma.
Goran Bubić, advokat predsjednika Srpske, rekao je da bi etički bilo da se Vranić sam izuzme kao vještak zbog neprijateljskog stava prema predsjedniku Srpske koji je iznio i na Fejsbuku 2021. godine.
Vranić je u prvom dijelu statusne konferencije branio nalaz vještačenja, pojašnjavajući da je mišljenje sastavljeno isključivo na osnovu medicinske dokumentacije, te da je prvom naredbom Suda od njega zatraženo da utvrdi koja je vrsta medicinskog zahtvata vršena.
Kako je naveo, Sud BiH je, nakon što je primio otpusno pismo, tražio dodatno mišljenje u kojem će biti ocijenjeno da li predsjednik Srpske može putovati na relaciji Banjaluka - Sarajevo i koje fizičke aktivnosti su mu zabranjene.
"U te fizičke aktivnosti ne spada vožnja automobilom i sjedenje uz, naravno, desetominutne pauze", rekao je Vranić i dodao da je u otpusnom pismu primijetio i "kontrodiktornosti", te da zahvat "nije zahtijevao hitnost".
Na pitanje Bubića, Vranić je danas potvrdio da je imao sporni status na Fejsbuku.
Nakon Vranića, pred Sudom će svoje mišljenje objasniti i šestočlani tim ljekara Opšte bolnice "Primarijus doktor Abdulah Nakaš" iz Sarajeva.
U Sudu BiH danas se održava statusna konferencija sa braniocima u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića.
Sud BiH odgodio je glavni pretres zakazan za danas, nakon što je pribavio multidisciplinarno vještačenje tima ljekara Opšte bolnice, koji su se izjasnili da predsjednik Srpske nije zdravstveno sposoban da prisustvuje suđenju.
Bubić je ranije Sudu BiH podnio zahtjev za izuzeće vještaka Vranića u predmetu protiv predsjednika Srpske, a jedan od razloga za to je politička pristrasnost.
Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i Lukiću sudi se za "nepoštovanje odluka Kristijana Šmita".
(Srna)