U Narodnoj skupštini RS u toku je rasprava o Prijedlogu Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, a dok SNSD tvrdi da nemaju drugi izbor nego da se usvoji ovaj zakon, iz SDS-a najavljuju da "ne žele da učestvuju u avanturizmu“.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica je kazao na početku današnje rasprave u NSRS da to "nije jednostavan zakon niti potez“.
On je istakao da je jučerašnja presuda Suda BiH predsjedniku RS Miloradu Dodiku napad na ustavni poredak.
Još jednom je osporio legitimitet visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita.
"Mi ovdje smo dovedeni da zida. Djelovanjem ovih institiucija, ne postoji drugi izbor koji možemo uraditi. Dosadašnje odluke visokih predstavnika su sprovođenje autoritetom i potencijalnom upotrebom sile vojnika SFOR-a. Ovo je slučaj kada odluka visokog predstavnika, prenesena u zakon i prihvaćena od strane institutcija BiH, postaje presedan i mehanizam sprovođenja njegove volje od Ustavnog suda BiH, preko Predsjedništva BiH sve do mjesne zajednice. Svako neizvršavanje njegovog naloga, vodi do presude. Ovo nije samo odbrana Milorada Dodika, nego ustavno-pravnog poretka“, rekao je Mazalica.
Podvukao je da ovo nije nimalo jednostavan zakon i da će izazvati posljedice.
"Volio bih da čujem sve one koji su protiv ovog zakona, šta je drugo rješenje? Ja ga ne vidim. Na koji način se izboriti protiv urušavanja ustavno-pravnog poretka i onoga što će izazvati svaka presuda Suda BiH na osnovu odluka visokog predstavnika koje su inkorporirane u pravni sistem, kao u najgoroj srednjovjekovnoj koliniji", kazao je Mazalica.
Šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga je ocijenio da je ovo "direktan udar na Dejtonski mirovni sporazum, na Ustav BiH i Ustav RS".
"Alal vera onome ko danas bude glasao za ovo. Pokušaću vas činjenicama uvjeriti da ne idete u ovu avanturu“, rekao je Bodiroga.
On je podsjetio da su sve nadležnosti, koje se sada pokušavaju osporiti u NSRS, prošle parlamentarnu proceduru na bh. nivou, te da samo tako mogu biti ukinute.
"Sa svojim koaliciom partnerima sjednite i lijepo im kažete da nećete da postoje Sud i Tužilaštvo BiH i onda istom procedurom vratite sve te institucije na nivo RS. Ukoliko to ne uradite, vršite direktan udar na Dejtonski sporazum. Vi sada kršite Dejtonski sporazum koji je garant postojana RS, i udar na ustavni poredak RS", rekao je Bodiroga i istakao da SDS ne želi da učestvuje u ovom avanturizmu“.
U Prijedlogu Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH je navedeno da se Zakon o Sudu BiH, Zakon o Tužilaštvu, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH i Zakon o Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) neće primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.
"Zabranjuje se rad i postupanje institucija čiji rad je regulisan zakonima iz čl. 2. do 4. ovog zakona na teritoriji Republike Srpske", piše u članu 5. ovog zakona
Nadalje, navodi se da nadležne institucije i organi RS su obavezni preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona.
"Lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH i krivičnim zakonodavstvom RS za krivična djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona, a nadležne institucije i organi RS obezbijediće im i pružiti svu neophodnu zaštitu u vezi sa primjenom ovog zakona", navodi se.
(MONDO)