Haški tribunal je odbio zahtjev odbrane Nasera Orića da naloži pravosuđu Republike Srpske obustavljanje istrage protiv njega.
Tribunal je Orića, ratnog komandanta Armije BiH u Srebrenici, u julu prošle godine pravosnažno oslobodio krivice za zločine nad Srbima u srebreničkom kraju 1992-1993.
Tužilaštvo u Bijeljini je nedavno otvorilo istragu protiv Orića zbog sumnje da je počinio ratne zločine u okolini tog grada.
Orić koji je tada već bio u sarajesvkom zatvoru zbog navodne iznude, doveden je na saslušanje u Bijeljinu, ali je odbio da odgovara na pitanja tužioca.
Orićeva zastupnica Vasvija Vidović je potom podneskom zatražila od Tribunala da zabrani vlastima RS dalju istragu, pozvavši se na pravilo da po istoj optužnici ne može biti suđeno dva puta.
Posebno vanraspravno vijeće Tribunala je, međutim, odbacilo taj zahtjev, izjavila je predstavnica suda Nerma Jelačić.
Vijeće je, kako je rekla Jelačić, ocijenilo da "Oriću nije suđeno pred nacionalnim sudom za bilo koji od navodnih zločina koji su predment krivične istrage koju sprovodi tužilaštvo u Bijeljini". (Beta)